Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19 maja 2016 in Kultura by redakcja

Diane Ducret: dla Polek jest to kluczowy moment w historii

Diane Ducret opowiada, o tym jak sytuacja w państwie wpływa na postrzeganie kobiet. Pisarka była gościem Apostrofu, Międzynarodowego Festiwalu Literatury, któremu patronuje Zwierciadło. Autorka spotkała się z czytelnikami w piątek (20.05) w Gdańsku i w sobotę (21.05) w Poznaniu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
fot. Michał Janica

fot. Michał Janica

Można powiedzieć, że pierwsze pani książki były o psychice kobiet. Pisała pani o żonach i kochankach dyktatorów („Kobiety dyktatorów”, wydawnictwo Znak). Czy ostatnia pani książka – „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji”– skupia się na cielesności kobiet? Czy może bardziej na psychice mężczyzn?

Jest to książka, która skupia się jednocześnie na cielesności kobiet, jak również na psychice mężczyzn. „Zakazane ciało” pokazuje, w jaki sposób od zarania dziejów mężczyźni postrzegali kobiety, pożądali ich, czasami pragnęli sprawować nad nimi władzę, nad ich seksualnością, jak również nad funkcjami reprodukcyjnymi kobiecych organów. W czasie lektury zdajemy sobie sprawę z tego, że jako kobiety z jednej strony spotykamy się u mężczyzn z dużym niezrozumieniem, jak też z obawą, które to mogą niekiedy prowadzić do przemocy, a z drugiej strony mężczyźni są ciekawi kobiecej natury i darzą nas prawdziwym uczuciem.

Przyjeżdża pani do Polski z okazji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Biorąc pod uwagę pani twórczość trudno nie zapytać o to, co sądzi pani o obecnej sytuacji kobiet w naszym kraju?

Sądzę, że dla Polek jest to kluczowy moment w historii, a wydarzenia w Polsce mogą wpłynąć na sytuację kobiet w Europie. Propozycje ustaw ograniczających  wolność kobiet w kwestii praw reprodukcyjnych, ale też wolność par, a konkretnie ustaw wprowadzających penalizację aborcji przeprowadzanej również w poważnych przypadkach, stanowią nie tylko naruszenie praw kobiet, ale przede wszystkim naruszenie praw człowieka. Mam nadzieję, że Polkom uda się znaleźć siłę, aby przeciwstawić się kampanii, której celem jest upolitycznienie ich organów i uczynienie z nich narzędzia propagandy.

Z „Zakazanego ciała” dowiadujemy się, że z reguły kryzysy w państwie odbijają się na sytuacji kobiet Skąd bierze się ta zależność?

Niestety jest to pewnego rodzaju stała w dziejach ludzkości. Mamy tutaj do czynienia z politycznym odruchem zawłaszczenia praw. Otóż gdy fundamenty społeczne, takie jak gospodarka, religia, polityka, trzęsą się w posadach, mężczyźni odruchowo odbierają kobietom prawo do decydowania o sobie, chcąc tym samym sobie udowodnić, że sprawują nad czymś władzę – nad życiem, nad swoim dziedzictwem, a także nad źródłem rozkoszy. Fakt ten zasmuca, ale kiedy już zdajemy sobie z niego sprawę, możemy się lepiej przygotować do takich kroków w tył, do których zresztą często dochodzi.

Czy uważa pani, że ta książka została wydana w Polsce w dobrym momencie?

Tak, mam wrażenie, że „Zakazane ciało” rzeczywiście może pomóc kobietom w Polsce. Będzie towarzyszyć im w tym trudnym momencie, kiedy muszą walczyć o swoje prawa, o wolność i godność.

Czy można powiedzieć, że wszystkie pani książki, te wydane w Polsce, dotyczą dyktatorów i ich relacji z kobietami?

Można powiedzieć, że moje książki pokazują, w jaki sposób kobiety zmagają się z dyktatem, który jest im niekiedy narzucany, oraz jak mimo wszystko udaje im się uzyskać wolność i znaleźć miłość.

A czy myślała pani o napisaniu książki o historii męskich narządów płciowych?

Nie, ponieważ historia męskich narządów płciowych została już spisana, a pozycja ta nosi tytuł „Dzieje ludzkości”… Poza tym nie mam obsesji na punkcie seksualności.

Czy pisze pani tylko o kobietach? W pani najnowszej książce, „Lady Scarface”, znów uwaga skupia się na płci pięknej.

W „Lady Scarface” koncentruję się przede wszystkim na tym, w jaki sposób można wywalczyć sobie wolność, a także jak miłość i uzyskana wolność mogą czasami przyczynić się do powstania przemocy. Jako że jestem kobietą, piszę obecnie o tych aspektach z perspektywy kobiecej – tej, która jest mi najbliższa.

Przełożył Krzysztof Żebrowski

Diane Ducret – francuska pisarka i dziennikarka. Studiowała filozofię, historię i historię sztuki w Rzymie oraz w Paryżu. Autorka bestsellerowych „Kobiet dyktatorów” – przetłumaczonych na osiemnaście języków i tylko w Polsce sprzedanych w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy oraz „Kobiet dyktatorów 2”. Współpracuje z kanałami pierwszym i trzecim francuskiego radia. Jej najnowsza książka „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.


Strefa zakupów


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI