Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

26 maja 2014 in Kultura by Monika Stachura

„Długie lato w Magnolii” – czy warto wracać do przeszłości?

W swojej nowej powieści Grażyna Jeromin-Gałuszka zaprasza nas w Bieszczady, do nieco zaniedbanego pensjonatu „Magnolia”. Pensjonat przyciąga życiowych rozbitków, więc nic dziwnego, że właśnie tutaj trafia mężczyzna o imieniu Maurycy, który przyjechał w okolicę w poszukiwaniu miejsca odwiedzonego raz jeden kilkanaście lat temu. Co sprawi, że pozostanie na całe lato?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Prószyński i S-ka

Bieszczady to magia. Dla niektórych są jak choroba wieku młodzieńczego, powracająca w kryzysach dorosłości, dla innych stają się sposobem na życie. I gdzieś tam, „w jednym z najbardziej zapyziałych zakątków Bieszczadów” znajduje się pensjonat „Magnolia”.

Maurycy „zobaczył wielką drewnianą otwartą bramę w kształcie arkady, z wyblakłym, nabazgranym na kartonie napisem ‚Magnolia’. Knajpa? Noclegownia? Wszystko jedno, pomyślał, czując ssanie w żołądku, coś trzeba zjeść”. Miejsce okazało się i jednym, i drugim. Został na obiad, potem na nocleg, w końcu na całe lato.

Szefową  pensjonatu jest Czesia Gawlińska. Na Maurycym zrobiła wrażenie nieco roztargnionej, ale wkrótce przekonał się, że to pierwsze spotkanie nastąpiło w dziwnych okolicznościach, bo na co dzień Czesia doskonale panuje nad rzeczywistością i na dodatek jest doskonałą kucharką. W pensjonacie pomagają jej Doris oraz Małgośka. Stała bywalczynią „Magnolii” jest Marlena, zakochana w jednym z bliźniaków Wilczewskich, i Tuśka, trzynastolatka zmęczona troszczeniem się o rodzeństwo w zastępstwie niezainteresowanej swą rolą matki i nieobecnego ojca. Pierwszy plan „Długiego lata w Magnolii” to świat silnych kobiet, ale w tle nie brak mężczyzn. Oprócz Maurycego i braci Wilczewskich jest m.in. Marek, komendant Miśkiewicz i jego ojciec, kiedyś też komendant Policji, czy mecenas Lorka, zdeklarowany amatora talentów kulinarnych Czesi.

Maurycy powoli wsiąka w życie pensjonatu i okolicy, a dzięki Tuśce, jedynej tu znającej jego książki, poznaje historie ludzi, o których nikt już nie pamięta. Sam już nie wie, co z tego jest prawdą, a co wytworem wyobraźni. Dodatkowo, pewnego dnia słucha opowieści Miśkiewicza seniora o jego nierozwiązanej sprawie. Mężczyzna wciąż poszukuje dziecka, w którego śmierć przed kilkunastoma laty nigdy nie uwierzył.

W „Długim lecie w Magnolii” teraźniejszość i przeszłość przeplatają się ze sobą. Przeszłość przygnała tu Maurycego, Doris nie potrafi zamknąć za sobą symbolicznych drzwi i iść do przodu emerytowany policjant chce odwrócić to, co się stało. Letnie miesiące przyniosą spokój każdemu z nich. Ale rozwiązanie będzie zaskakujące!

„Długie lato w Magnolii”, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Prószyński i S-ka, 2014, s.400Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI