Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

12 kwietnia 2015 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

Dobre kryminały na wiosnę: „Farma lalek” i „Ukochany z piekła rodem”

Po rewolucji, jakiej dokonali w powieści sensacyjnej Szwedzi, w Polsce także kwitnie „krwawa literatura". Dziś wezmę na warsztat dwa męskie kryminały.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Moją uwagę przykuł kolejny dziennikarz piszący o pracy policji w sposób niezwykle wiarygodny. Zręcznie mylący tropy i świetnie opisujący miejsca zbrodni. Wojciech Chmielarz, bo o nim mowa, stworzył postać komisarza Mortki. Czterdziestolatek po rozwodzie trafia do karkonoskiej wioski. Ma „się pozbierać” po tragicznych przejściach. (Opowiada o tym poprzednia książka Chmielarza, „Podpalacz”) ale – jak to bywa – zamiast odpoczywać będzie musiał ścigał sprawcę brutalnych morderstw. Sielska prowincja skrywa mroczne tajemnice, podejrzenia padają na Romów, ale okazuje się to być celowy zabieg przebiegłego przestępcy.

Dobre dialogi, psychologicznie uwiarygodnione postaci, szybkie tempo akcji powodują, że od powieści trudno się oderwać. Nic dziwnego – Wojciech Chmielarz prowadzi portal niwserwis.pl. zajmujący się tematyką przestępczości zorganizowanej, więc kulisy policyjnej roboty są mu doskonale znane.

„Farma lalek”, Wojciech Chmielarz, Czarne 2013, w.368

Kolejny tytuł to gatunek niedarzony szacunkiem przez krytyków literackich a uwielbiany przez czytelników – komedia kryminalna. Literacki debiut dziennikarza lifestylowego Alka Rogozińskiego, „Ukochany z piekła rodem” to ukłon w stronę nieżyjącej już Joanny Chmielewskiej. Mamy tu klasyczny układ dwóch zwariowanych detektywek amatorek: pisarki romansów –Joanny i jej wiernej i udręczonej pracą asystentki Betty.

Środowiskiem naturalnym autora jest polski show-biznes i tam właśnie umieścił akcję swojej mikrokryminalnej opowieści. Kolorowe pismo „Koktajl”, rozerotyzowana gwiazda estrady Klaudia Hutniak, groźny paparazzo Konrad – takie postaci Rogoziński zna na wylot. Przy lekturze kryminału chichoczemy, rozpoznając tropy prowadzące wprost do afer opisywanych na portalach plotkarskich. To obowiązkowa lektura na wiosenne popołudnia!

Ukochany z piekła rodem”, Alek Rogoziński, Wydawnictwo Melanż 2015, w.272Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI