1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Druga edycja Copernicus Festival

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Już 18 maja rusza druga edycja Copernicus Festival, poświęcona fenomenowi genialności. Geniusz to nie tylko wybitnie utalentowany artysta czy naukowiec, ale przede wszystkim tajemnicze zjawisko.Odbywające się w ramach festiwalu wykłady, debaty, spotkania, koncerty, wystawy i projekcje filmów zobrazować mają przejawy geniuszu w różnorodnych sferach rzeczywistości.

Już 18 maja rusza druga edycja Copernicus Festival, poświęcona fenomenowi genialności. Geniusz to nie tylko wybitnie utalentowany artysta czy naukowiec, ale przede wszystkim tajemnicze zjawisko.Odbywające się w ramach festiwalu wykłady, debaty, spotkania, koncerty, wystawy i  projekcje filmów zobrazować mają przejawy geniuszu w różnorodnych sferach rzeczywistości.

Zaproszeni gości spróbują odpowiedzieć na pytanie jak opisać i wyjaśnić geniusz z perspektywy dziedzin, w których są ekspertami. Czygeniusz to kwestia inteligencji i zdolności, czy raczej osobowości i pracy? Jak działają wyobraźnia i intuicja? Jak powstają arcydzieła i dokonywane są przełomowe odkrycia?

Program festiwalu będzie podzielony na kilka pasm. Przede wszystkim ponownie pojawią się cykle, które cieszyły się największą popularnością w czasie pierwszej edycji:

Wykłady Gwiazd:

George Ellis – profesor matematyki stosowanej z Uniwersytetu Kapsztadzkiego, autor ponad 500 artykułów naukowych i wielu książek dotyczących teorii względności i kosmologii, w tym – wspólnie ze Stephenem Hawkingiem – „The Large Scale Structure of Space-Time”. Laureat Nagrody Templetona.

Anna Wierzbicka – profesor językoznawstwa z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. Znana jest szczególnie dzięki pracom z dziedziny semantyki, pragmatyki i językoznawstwa międzykulturowego. Stworzyła teorię naturalnego metajęzyka znaczeniowego, dzięki czemu zainicjowała odkrycie wspólnych dla wszystkich języków znaczeń elementarnych wyrazów.

Tetsuro Matsuzawa – dyrektor Instytutu Badań nad Prymatami na Uniwersytecie w Kioto. Znany jest szczególnie z badań nad inteligencją i pamięcią szympansów. Prof. Matsuzawa nauczył swą podopieczną szympansicę Ai posługiwać się mową migową, a także liczyć.

Jacek Dukaj – polski pisarz science-fiction. Wielokrotny laureat Nagrody im. Janusza A.Zajdla, nominowany do Paszportu „Polityki”, a także do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nagrody Kościelskich i Europejskiej Nagrody Literackiej. Autor m.in. „Lodu”, „Wrońca” i „Perfekcyjnej niedoskonałości”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze