1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

E-booki mają już ponad 40 lat!

123rf.com
123rf.com
Miliony osób na całym świecie czytają regularnie e-booki. Przekonała ich łatwość dostępu, tysiące książek na jednym urządzeniu, wygoda czytania niezależnie od miejsca i czasu. W Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania książkami elektronicznymi od 2010 r. W ofercie Virtualo znajduje się obecnie ok. 40 tysięcy tytułów

Przypadkowy czytelnik, spytany o datę powstania pierwszego e-booka, wskazałby prawdopodobnie początek XXI wieku. Tymczasem historia książek elektronicznych sięga 1971 r., gdy Michael Stern Hart założył Projekt Gutenberg, mający na celu bezpłatne udostępnianie elektronicznych wersji książek. E-booki mają już więc ponad 40 lat!

Obecnie na rynku czytników króluje marka Kindle, ale to nie pierwsze urządzenia do lektury książek elektronicznych, jakie powstały. O prawie dekadę wyprzedził je m.in. stworzony pod koniec XX wieku Rocket eBook oraz SoftBook, obaz z ekranem LCD. Na pierwszym mieściło się ok. 10 e-booków, drugi miał pojemność. 2MB. Kosztowały ok. 500-600 dolarów.

W 2012 r. wiele polskich portali książkowych obiegła informacja, jakoby Stephen King nie zamierzał wydać swojej najnowszej powieści „Joyland" w wersji elektronicznej przez sentyment do książki drukowanej. Było to tym bardziej zaskakujące, że w 2000 r. to właśnie Stephen King jako jeden z pierwszych opublikował swoją książkę „Riding the Bullet" wyłącznie w wersji elektronicznej. W ciągu 24 godzin od momentu premiery e-booka zamówiło go 400 000 osób, co w tamtych czasach było niewątpliwym rekordem. Ostatecznie pogłoska okazała się nieprawdziwa: zarówno „Joyland", jak i kolejne tytuły np.: „Doktor sen", „Pan Mercedes" ukazały się w wersji elektronicznej, podbijając listy e-bookowych bestsellerów.

Z badań realizowanych przez firmę Virtualo na przełomie maja i czerwca 2014 roku wynika, że polski e-czytelnik czyta średnio 3 razy więcej niż czytelnicy papierowi. Amatorzy e-booków skarżą się przede wszystkim na zbyt małą ofertę tytułów i zbyt wysoką cenę – 70 proc. oczekuje, że książka elektroniczna powinna być o 50 proc. tańsza od wersji papierowej. Wydawcy tłumaczą, że wydanie e-booka jest dużo bardziej skomplikowane niż publikacja pliku pdf książki przygotowanej do druku, wymaga m.in. pozyskania dodatkowych praw a w sensie technicznym – digitalizacji. Poziom ceny związany jest natomiast m.in. z przepisami podatkowymi – książka elektroniczna obłożona jest dużo wyższym podatkiem VAT niż książka tradycyjna.

na podst.mat.pras. Virtualo

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze