Europejska Nagroda Literacka dla Magdaleny Parys

www.euprizeliterature.eu

Magdalena Parys została laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej ustanowionej w 2008 r. przez Parlament Europejski. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się Podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Książki w Londynie.
Nazwiska zwycięzców ogłosił Tibor Navracsics, komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. „Literatura otwiera umysły, pozwala nam zbliżać się i lepiej rozumieć wzajemnie, co dziś ma większe znaczenie niż kiedykolwiek”, powiedział podczas ceremonii.

reklama

Pierwsza edycja Nagrody Literackiej Unii Europejskiej miała miejsce w 2009 r. Polskimi laureatami byli dotychczas Jacek Dukaj i Piotr Paziński. Celem nagrody jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów. Laureatów wybierają jury krajowe w państwach uczestniczących w unijnym programie kulturalnym „Kreatywna Europa”. Biorą w nim również udział kraje spoza UE – łącznie 37.

Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 5.000 euro oraz promocji zwycięskich tytułów na prestiżowych targach książek, laureaci konkursu otrzymują także środki finansowe na przetłumaczenie powieści na inne języki europejskie.

Mieszkająca na stałe w Niemczech Magdalena Parys zadebiutowała w 2011 r. powieścią „Tunel„. Jesienią 2014 r. ukazała się jej druga książka „Magik”.