Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

3 sierpnia 2015 in Kultura by redakcja

Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich

Tradycyjna muzyka chińska, w tym koncerty „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe” oraz „Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie”, a także jubileuszowy, autorski spektakl „Z mroku” Leszka Mądzika to najważniejsze atrakcje Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich. Spotkania rozpoczęły się 2 sierpnia w Amfiteatrze.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kultura Dalekiego Wschodu jest tematem Festiwalu Światła, którego program zaplanowała Anna Krysztofiak – multiinstrumentalistka i jedna z dwojga Europejczyków na świecie grających tradycyjną muzykę chińską nanguan (jedyna w Europie). Inauguracyjny koncert Festiwalu „Wędrówki baroku: do Chin poprzez kontynenty” odbył się 2 sierpnia.

W kolejne festiwalowe niedziele w dniach 9-23 sierpnia o godzinie 19:00 w Ogrodzie Chińskim będą odbywać się koncerty muzyki orientalnej. 9 sierpnia odbędzie się koncert „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe”, podczas którego usłyszymy muzykę nanguan w wykonaniu Anny Śliwy-Fidel oraz Anny Krysztofiak. Niewątpliwą atrakcją kolejnej festiwalowej niedzieli (16 sierpnia) będzie koncert „Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie”. W pierwszej części koncertu usłyszymy japońską muzyką medytacyjną na flecie shakuhachi w wykonaniu znakomitego muzyka z Pragi Vlastislava Matouska. W drugiej części – europejską muzykę dawną z motywami orientalnymi, którą zaprezentuje wirtuoz fletu podłużnego Marek Nahajowski.

23 sierpnia z koncertem „Muzyka z jezuickiej pagody” wystąpi mistrz violi da gmaba – Mark Caudle, któremu będzie towarzyszyła znakomita klawesynistka Ewa Mrowca. Usłyszymy transkrypcje muzyki chińskiej z dzieła francuskiego misjonarza Jeana J. M. Amiota oraz utwory kompozytorów barokowych, m.in. francuskiego muzyka Marina Maraisa.

Festiwal Światła zakończy w dniach 29 i 30 sierpnia jubileuszowy, autorski spektakl „Z mroku” Leszka Mądzika.

Przestrzeń otwierająca się przed widzem jest głównym bohaterem dramatu. Eskalacja jej obnażania dzieli widowisko na trzy organicznie przenikające się części. Dotyczy to zarówno ujawnianego obrazu, jak i zintegrowanej z nim muzyki. Ponieważ pokaz odbędzie się w scenerii wieczornej, bohaterem stanie się światło. To ono ujawni poszczególne kadry „scenografii” (…).

Więcej informacji o Festiwalu Światła na stronie i na Facebooku pod adresem.

Muzeum Łazienki Królewskie organizuje Festiwal Światła (wcześniej Festiwal Lampionów) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim pięć rezydencji – poza Muzeum Łazienki Królewskie są to Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny).


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI