Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014

Elektroniczne zabawki, godziny spędzone przed komputerem, coraz mniej książek, rozmów z dziećmi, uciekanie w wirtualny świat pozbawiony najbliższych, brak wartości edukacyjnych… Czy tak musi wyglądać czas wolny naszych dzieci? Nigdy więcej! Z okazji zbliżającego się dnia matki, zrób prezent sobie i swojemu maluchowi… zabierz dziecko do teatru! Nadchodzący Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014 jest ku temu świetną okazją!
W dniach 23- 31 maja Warszawa stanie się stolicą teatrów dla dzieci! Na dzieci i dorosłych czeka prawie 20 tysięcy miejsc na różne wydarzenia!

reklama

Każdy z łezką w oku wspomina czasy, kiedy całe popołudnia dzieci spędzały ze swoimi rówieśnikami na świeżym powietrzu, a młodzież chętniej sięgała po interesujące książki. Obecnie staramy się zapewnić naszym dzieciom wszystko, czego tylko zapragną. Staramy zapełnić się ich czas elektronicznymi gadżetami, często zapominając o rozwoju sfery duchowej i artystycznej dziecka. Czas przerwać rutynę i pokazać pociechom nowe emocje, niespotykane w kinie lub przed TV… zabierz dziecko do teatru!

fot. Kongres ASSITEJ i Festiwal KORCZAK - Gra

Teatr młodego widza to magiczny świat, przepełniony muzyką, tańcem, śpiewem, interesującymi dialogami oraz barwną scenografią. To rzeczywistość, która poprzez zabawę kształtuje młodego człowieka i jego wrażliwość artystyczną i kulturową. Boisz się, że Twoje dziecko jest za małe na wizytę w teatrze? Nic podobnego – obecnie teatry oferują już sztuki dla… noworodków! Brzmi nieprawdopodobnie? Festiwal Teatralny KORCZAK proponuje dla najmłodszych program „Ab ovo” – zacząć jaja. Na specjalne spektakle zapraszane są maluszki od 1. roku życia wraz ze swoimi opiekunami. Aktorzy grając światłem, dźwiękiem i scenografią potrafią skupić uwagę najmłodszych przez wiele minut! Zwykłe rzeczy mogą pobudzić wyobraźnię i stają się fascynującą przygodą.

„Tradycyjnym symbolem rozpoczęcia Festiwalu KORCZAK jest „bieg ze złocistym”. Dzieci wraz żółtymi balonikami w dłoniach stają się częścią barwnego pochodu, który rusza z płyty głównej PKiN – ze STREFY DZIECKA, aby przy pomniku patrona Festiwalu dobrego doktora Janusza Korczaka wypuścić je wszystkie w niebo. Dla nas to znak, że Festiwal rozpoczął się na dobre, a Warszawa znowu staje się bijącym sercem teatru młodego widza” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Kongresu i Festiwalu KORCZAK.

fot. Kongres ASSITEJ i Festiwal KORCZAK - Czuk i Hek

Spektakle lalkowe, gra cieni, teatr tańca, muzyka i śpiew, widowisko multimedialne i interaktywna scenografia – teatr dla dzieci już dawno przestał być miejscem zwykłego recytowania bajek! Młody widz może żywiołowo reagować na swoim fotelu, piszczeć z radości, śmiać się i wchodzić w interakcję z aktorami. To najlepsza recenzja spektaklu dla każdego twórcy teatralnego – oznacza to, że jego przekaz trafił do odbiorcy.

Spektakle pokazywane w ramach Festiwalu KORCZAK to artystyczne doznania dla każdej grupy wiekowej- dla dzieci nieco starszych oraz ich opiekunów, ale także dla osób zajmujących się edukacją teatralną lub po prostu- miłośników sztuki teatralnej – przygotowane są liczne seminaria i warsztaty. Warto przyjrzeć się temu bogatemu repertuarowi zjawisk około teatralnych, gdyż będzie to jedyna okazja, żeby w jednym tygodniu trwania Festiwalu mieć okazję spotkać wielu znamienitych teoretyków i pedagogów.

Dla spragnionych atrakcji na świeżym powietrzu przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki powstanie specjalna Strefa Dziecka, w której odbywać się będą otwarte spektakle, działania muzyczne, a także gry i zabawy. Będzie ona zaprojektowana jako wielki kokon o nieregularnych kształtach, składający się ostrosłupów, rozpięty na specjalnej stalowej kratownicy. Wewnątrz niego przez wszystkie dziewięć festiwalowych dni profesjonalni animatorzy z Polski i świata poprowadzą happeningi i zabawy. Wśród nich spotkamy animatorów z Centrum Nauki Kopernik którzy chętnie objaśnią działanie eksponatu i opowiedzą o zjawiskach naukowych. Pojawi się tu ponad 300 kolorowych kostek ze styropianu z których dzieci wznosić będą zamki, ustawiać labirynt, tworzyć kolorowy świat. Będzie to interaktywny teatralny plac zabaw.

Specjalnej Edycji Festiwalu towarzyszy 18. Światowy Kongres ASSITEJ, który trwać będzie równolegle z Festiwalem KORCZAK w Warszawie. Kongres ASSITEJ to spotkanie najważniejszych przedstawicieli tej organizacji zajmujących się twórczością teatralną dla młodych widzów. Raz na trzy lata ASSITEJ podsumowuje swoje działania na Kongresie, a jego głównym celem wyznaczanie nowych nurtów i kierunków rozwoju dla teatru młodego widza w przyszłości.

Teatr uczy szacunku, skłania często do skupienia, rozwija dziecięce emocje i wrażliwość, a także oswaja z nowymi doznaniami i uczy odpowiednich zachowań. Zobaczenie sztuki to z pewnością najlepszy prezent jaki mama może podarować swojemu dziecku… i sobie!

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK