Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Mój rower, recenzja filmu
ITI Cinema
16 listopada 2012 in Film by Sylwia Zommer

„Mój rower” – recenzja filmu

Film Piotra Trzaskalskiego „Mój rower” opowiada historię dziadka, syna i wnuka, którzy, szukając babki, odnajdują siebie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Żona Włodka po kilkudziesięciu latach małżeństwa zostawia pożegnalny list i wychodzi z domu. Zakochała się i postanawia zacząć życie od nowa. Szok. Mężczyzna trafia do szpitala. Syn Paweł, światowej sławy pianista, który ostatnio nie miał kontaktu z rodziną, pojawia się, by pomóc w poszukiwaniach. Dołącza się do nich wnuk. Maciek studiuje w Londynie i  jest w Polsce tylko na chwilę. Mężczyźni są pewni, że im się powiedzie.

W jednym samochodzie spotykają się reprezentanci trzech pokoleń mężczyzn i pies. Konflikt jest nieunikniony. Zwłaszcza, że panowie ewidentnie się nie lubią. Dziadek z wnukiem, jak to zwykle bywa, trzymają sztamę, ale zupełnie nie mogą się dogadać Włodek z Pawłem i Paweł z Maćkiem. Są dla siebie maksymalnie złośliwi, bezlitośnie uderzają w czułe punkty, ale, chcą czy nie chcą, muszą ze sobą wytrzymać. Mają przecież wspólną sprawę. Zamknięci razem, zaczynają rozmawiać. Z czasem cel podróży staje się mniej ważny, znaczenia nabiera sama droga. Dzięki niej poznają siebie i okrywają, jak wiele dla siebie znaczą, a błędy, które popełniali przez lata, są do naprawienia.

W obrazie ma w nim zadęcia i gwiazdorstwa, choć na ekranie widzimy znanych aktorów i gwiazdę jazzu Michała Urbaniaka. Muzyk znakomicie wcielił się w dziadka Włodka., nie bał się pokazać swojej starości. – Emocjonalnie ten film rozbił mnie do tego stopnia, że przez wiele miesięcy nie mogłem przestać być filmowym Włodkiem. Musiałem skorzystać z porady psychologa, by wrócić do siebie –  mówił.

Jego syna zagrał Artur Żmijewski, a wnuka Krzysztof Chodorowski. – Stworzyliśmy naprawdę dobre trio – podsumował współpracę na planie i jej efekt Żmijewski. To prawda, na tych trzech panach, którzy w końcu lądują w jednej łódce, opiera się film. W pamięci zostaje dobra rola Witolda Dębickiego. Znakomity aktor gra znajomego z przeszłości, który przypadkowo staje się łącznikiem pomiędzy boczącymi się na siebie  mężczyznami. W roli babki pojawiła się Anna Nehrebecka.

Niedawno w Toruniu na Tofifest „Mój rower” został uznany za najlepszy film konkursu „From Poland”, pokonał „Różę”, „Bez wstydu” i „Yumę”.  Otrzymał również nagrodę publiczności. Film  było oklaskiwany m.in. w Chicago, Melbourne i Sydney, gdzie pojechał dzięki zdobytemu w Gdyni Złotemu Kangurowi – nagrodzie australijskich dystrybutorów filmowych. Na tym samym festiwalu Piotr Trzaskalski i Wojciech Lepianka otrzymali nagrodę za najlepszy scenariusz.

– „Mój rower” to synteza, dramaturgiczny koktajl z wielu ludzi i wydarzeń. Koktajl, którego oś obrotu stanowią postacie autorów, lecz jej nie wyczerpują – powiedział o filmie Trzaskalski, który jak podkreśla, w swojej twórczości czerpie z tego, co zdarza się wokół niego.

Dobry koktajl w kinie, czemu nie? Spróbujcie.


Strefa zakupów


1

Recykling, czyli kilka słów o tym, dlaczego warto wybierać opakowania przyjazne środowisku

Woda mineralna sprzedawana jest najczęściej w plastikowych butelkach. Są one poręczne, lekkie i łatwo dostępne. Po butelkowaną wodę sięgamy niemal codziennie, by nawodnić organizm, warto ...
list1a

Jak zrozumieć nastolatka?

Kochanie, Na początku napiszę, że jesteś dla mnie najważniejszym człowiekiem na świecie. Będąc moim dzieckiem zmieniłaś mój świat i sprawiłaś, że życie nabrało kolorów, że nawet ...
list2

Problemy dorastania: gdy nastolatek potrzebuje wsparcia

Trochę się zdziwiłam, kiedy dostałam od Ciebie list. Nie dlatego, że mało kto dzisiaj pisze listy, ale dlatego, że widujemy się codziennie, a listy pisze ...
list3

Bliskość w rodzinie: relacje między mamą a córką

Kochana Maju! Przekonałaś mnie – już nie będę się wymądrzać, ale wiedz, że jestem z Tobą i nie pozwolę Ci się tak łatwo poddać.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI