Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

materiały prasowe
materiały prasowe
9 lutego 2012 in Film by Kasia Kazimierowska

Ciemna strona polityki – „Idy marcowe”

W "Idach marcowych" odnajdziemy to wszystko, co - jak podejrzewamy - odbywa się za kulisami wielkiego spektaklu, jakim jest kampania wyborcza. A jednocześnie - jak sądzę - wolelibyśmy tego nie wiedzieć, bo ten film pokazuje, że ludzie, którzy chcą nami rządzić, są pozbawieni skrupułów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Idy marcowe” to prawdziwa pokerowa zagrywka, w której każdy z graczy ma asa w rękawie. W dodatku kolejne wydarzenia sprawiają, że co chwila któryś z nich traci prowadzenie, by za chwilę spektakularnie je odzyskać.

Mamy tu kandydata na prezydenta USA  – Mike’a Morrisa (w tej roli sam reżyser, George Clooney), czystego jak łza polityka i oddanego męża, który nie chce się splamić szkodliwymi powiązaniami. Ale wystarczy, by zaczął tracić w sondażach, i okazuje się się, że każdy sojusz jest mu na rękę.  Obok – ambitny doradcę Morrisa, który nagle – w wyniku własnej naiwności – wypada z gry, a potem powraca, odgrywając się na winnych. Nie brakuje wścibskich i szantażujących dziennikarzy, podstępnych szefów sztabu, manewrujących ludźmi jak pionkami na szachownicy, a wreszcie zwykłych pracowników sztabu wyborczego – tych najłatwiej pochłania machina kampanii. Ten film powiela schemat działania, jakim kierowano się w polityce od zawsze. Jak powiadał Niccolo Machiavelle – trzeba być raz lisem, raz lwem, bo cel – zgodnie ze starą maksyma – uświęca środki.

Tytuł nawiązuje zresztą do święta poświęconego rzymskiemu bogu wojny – Marsowi, co w klimat kampanii wyborczej, gdy jeden kandydat najchętniej szybko pozbyłby się oponenta, idealnie się wpisuje. Jednocześnie – i tu kolejne nawiązanie do historii – właśnie podczas id marcowych Juliusz Cezar został zgładzony przez 23 zamachowców, w tym swojego przyjaciela. Łatwo w fabule filmu odnaleźć nawiązanie do tej historii. I choć „Idy” to obraz wciągający, z przednim aktorstwem Clooneya, Ryana Goslinga czy rewelacyjnego Philipa Seymoura Hoffmana, to i tak odechciewa się po nim wszelkich kontaktów z polityką.

Co ciekawe, Clooney rozpoczął prace nad „Idami” jeszcze w 2008 roku, kiedy trwała kampania wyborcza, w wyniku której prezydentem został Barack Obama. Sam aktor powiedział jednak, w pierwszym roku po wygranej Obamy Amerykanie byli tak przepełnieni optymizmem, że nie chciał psuć im humoru taką historią. – Mniej więcej rok później wszyscy stali się znowu cyniczni i mogliśmy spokojnie wrócić do projektu – dodał.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej doceniła thriller „Idy marcowe”, przyznając obrazowi nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

 Film  w naszych kinach od  3 lutego.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI