Filmowe Lato część druga: Stany Zjednoczone

Kino Świat

Przypominamy: minister zdrowia ostrzega, że tradycyjne podróże szkodzą zdrowiu (zagrożenie chorobami skóry od nadmiernego nasłonecznienia; niebezpieczeństwo zatruć pokarmowych; nade wszystko zaś – niebezpieczeństwo opłacania kosztów leczenia zagranicą), a minister finansów zapewnia, że wyjazdy szkodzą naszym portfelom (rodzime biura podróży zapewniają ostatnio klientom bilet w jedną stronę, a to i tak tylko tym wybranym). Dlatego zachęcamy do podróżowania w domu, przed ekranem – to oszczędność czasu, miejsca, zasobów ludzkich oraz rozczarowań.
Tu znajdziesz Filmowe lato, część I : Europa

Ostatnią naszą podróż odbyliśmy po Europie. Niezależnie od tego, czy załapaliście się na lot z Barcelony (z bohaterkami Woody’ego Allena), czy z Paryża (z Julie Delpy), jesteśmy już w Nowym Jorku. Bez ubiegania się o wizę, zmniejszania bagażu, kłopotliwych rewizji, czekania na odprawę, turbulencji i chrapiących sąsiadów. Czy nie pięknie?

„2 dni w Nowym Jorku”, reż. Julie Delphy, 2011.

Co porabia w Nowym Jorku Julie Delpy, mogliśmy nie tak dawno sprawdzić w kinach. Próbuje połączyć swoje dawne paryskie życie z nowym, amerykańskim. Funduje nam podróż nie tyle po nowojorskich krajobrazach (choć ich tam nie brakuje, to trudno na nie zwracać uwagę przy tej wartkości dialogów), co po różnicach mentalnych pomiędzy nowojorczykami a paryżanami. Pokazuje też, jakie kłopoty ma człowiek będący „pomiędzy” – jeszcze nie tutejszy, już nie tamtejszy, sprzedający swoją duszę (dosłownie), a potem próbujący ją odkupić. Ten film jest bardzo dobrą rozgrzewką do naszej następnej podróży. Gdzieś niedaleko galerii, w której Julie wystawia duszę na sprzedaż, ktoś odbiera dyplom ukończenia szkoły medycznej i ma nadzieję za chwilę rozpocząć praktykę. Nieszczęśliwie na czas nauki zaciągnął kredyt, który musi teraz oddać państwu i to nie on zadecyduje, gdzie ta praktyka się odbędzie. Stuprocentowy nowojorczyk zostanie siłą przeniesiony… na Alaskę.

[iframe src=”http://www.youtube.com/embed/4P5skdZEEPY” frameborder=”0″ allowfullscreen” width=”100%”
height=”315″]