Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

16 maja 2015 in Kultura by Monika Stachura

„Guillaume i chłopcy, kolacja!” na przeglądzie nowego kina francuskiego

Tegoroczna edycja przeglądu odbywa się pod hasłem adaptacji. Guillaume Galienne przeniósł na ekran swój monodram z Théâtre de l'Ouest parisien. Historia młodego mężczyzny poszukującego swojej tożsamości przyniosła artyście prestiżową teatralną nagrodę Moliera oraz 5 filmowych Cezarów!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Guillaume urodził się w bogatej rodzinie, bon chic bon genre – mówią Paryżanie. Matka wywodzi się z białych Rosjan, ojciec spłodził dwóch pełnokrwistych synów i… Guillaume’a. Podczas gdy prawdziwi mężczyźni polują i jeżdżą na safari, chłopiec spędza czas z matką i babcią. Lubi przebywać w towarzystwie kobiet, rozumie je, naśladuje ich zachowanie. Nic dziwnego, czuje się przecież córeczką swojej mamy. Najbliżsi są przekonani o jego homoseksualizmie. Ojciec próbuje jeszcze starych dobrych sposobów: zachęca syna do uprawiania sportu i wysyła do angielskiej szkoły z internatem dla chłopców. W końcu się poddaje. Cóż, zdarza się w najlepszej rodzinie…

A Guillame? Przeżywa zauroczenie kolegą, poznaje kluby gejowskie, ale sam już nie wie, kim jest. Z dna rozpaczy wyciąga go ciotka. „Jak się pierwszy raz zakochasz, to będziesz wiedział”, powie mu. I faktycznie miłość przynosi odpowiedź!

Sztuka była monodramem, w filmie pojawia się więcej bohaterów, ale to nadal spektakl jednego aktora – także w sensie dosłownym, bo Galienne wciela się w dwie główne role: syna i matki. Jego niezwykła kreacja – czy może kreacje ? – przyniosła mu w 2014 r. nagrodę Cezara dla najlepszego aktora. Obraz zdeklasował zresztą wszystkie pozostałe produkcje – łącznie otrzymał aż 5 statuetek, w tym za najlepszy film.

„Guillaume i chłopcy, kolacja!” to opowieść inspirowana osobistą historią aktora. „Pamiętam, że jako zupełnie małe dziecko byłem razem z braćmi, gdy mama zawołała nas na kolację słowami: chłopcy i Guillaume, to stołu! Wtedy nic nie poczułem, ale później uświadomiłem sobie, że w domu mówiono często: chłopcy I Guillaume. Zbyt dobrze wychowany, by zaprzeczać temu, co mówi mama, i zbyt szczęśliwy z powodu wyróżnienia, wślizgnąłem się w skórę Guillaume’a, który nie był więc chłopcem. Dziś zastanawiam się, jak stałem się chłopcem mimo uległości i dumy, mimo etykietki, którą mi przyklejono, zanim miałem czas sam się odkryć. Być może Guillaume i chłopcy, kolacja! jest jakąś odpowiedzią”, czytamy w opisie spektaklu.

Można więc powiedzieć, że Guillaume Galienne gra siebie. To nie oznacza jednak, że przychodzi mu to łatwiej niż wcielać się w bohaterów Moliera, Racine’a czy Corneille’a, czym zajmuje się na co dzień w macierzystej Comédie Française. Nie widziałam go niestety na scenie, ale rewelacyjna kreacja filmowa musi się brać z doskonałego rzemiosła. Jak w teatrze Galienne panuje nad emocjami widzów – rozśmiesza i wzrusza, jest komiczny, świadomie przerysowany, a chwilę potem tragiczny i pełen smutku.

Ale Guillaume Galienne to w tym wypadku nie tylko aktor. Jest także autorem scenariusza i reżyserem. W obu tych rolach zadebiutował. I to jak! Cezara otrzymał także za reżyserię, debiut i adaptację.

„Guillaume i chłopcy, kolacja!” to ciepła, pełna humoru opowieść, która, mam nadzieję,trafi do normalnej dystrybucji w Polsce. Na razie można ją obejrzeć na przeglądzie nowego kina francuskiego 2015: 17 maja w warszawskim kinie Muranów, a po 22 maja w ośmiu miastach, do których zawita przegląd. Gorąco polecam!


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI