1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Hannah” - dokument o buddyzmie już w kinach

mat. pras. Hannah. Nieznana historia buddyzmu/alteregopictures.pl
mat. pras. Hannah. Nieznana historia buddyzmu/alteregopictures.pl
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Dziś na ekrany wchodzi nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach film dokumentalny Marty György-Kessler i Adama Penny’ego o Hannah Nydahl, laureatce nagrody UNESCO, która przeniosła buddyzm tybetański na Zachód.

Sercem tej opowieści jest przepiękna historia miłosna, która rozpoczyna się w latach 60. XX wieku w Kopenhadze i prowadzi do Kathmandu, gdzie Hannah i jej mąż Ole zostali pierwszymi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy pochodzącymi z Zachodu. Król Joginów i pierwszy świadomie reinkarnowany lama Tybetu na zawsze odmienił ich życie. Na jego prośbę młodzi Duńczycy zaczęli nieść mądrość nauk i metod buddyjskich za Zachód. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie, spotykając się z ludźmi z różnych krajów i środowisk. Ich droga wiodła przez niespokojny, stale zmieniający się świat, od Europy do Ameryki Północnej – oglądali upadek komunizmu w Europie Wschodniej i Rosji, w Ameryce Południowej zostali porwani przez partyzantów. Dokument pokazuje, że buddyjski ideał wolności we wszystkich jej formach jest dziś bardziej istotny niż kiedykolwiek, oraz że nie wszystko, co tybetańskie powinno być uważane za święte.

„Podróżowaliśmy po Indiach, , Dalekim Wschodzie i po Europie, przeprowadzając wywiady i dokonywaliśmy rekonstrukcji wydarzeń, aby nakręcić żywy dokument o ponad trzydziestopięcioletniej aktywności Hannah i Olego. Przede wszystkim jednak chcieliśmy przekazać moc i inspirację kobiety, której osiągnięcia i życie były niezwykłe. W rezultacie powstał film pełen energii i bogaty zarówno pod względem treści, jak i stylu. To testament wspaniałej kobiety, która poświęciła życie buddyzmowi”, mówią twórcy dokumentu.

W dokumencie jest wiele wątków polskich. Pojawienie się buddyzmu tybetańskiego i głównych bohaterów w naszym kraju przeplata się z burzliwymi wydarzeniami i przemianami lat 80. Ważną część filmu stanowią materiały archiwalne z tego okresu oraz relacje świadków, m.in: Miry Boboli, Tomka Lehnerta i Wojciecha Tracewskiego.

mat. pras.alteregopictures.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze