II Festiwal Książki Słuchanej „Odkrywcy wyobraźni”

W Szczecinie od 15. do 19. maja trwa Ogólnopolski Festiwal Książki Słuchanej, promujący nową formę odbioru słowa pisanego. Imprezie towarzyszą spotkania przy książce, koncerty, spektakle, wieczory autorskie i słuchowiska.
Ideą festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa poprzez prezentację dzieł literackich czytanych na żywo przez znakomitych aktorów i lektorów. W tym roku możemy usłyszeć i zobaczyć: Wojciecha Pszoniaka, Martę Lipińską, Krzysztofa Kowalewskiego, Stanisławę Celińską, Krzysztofa Wakulińskiego, Krystynę Czubównę, Dorotę Segdę, Sławomirę Łozińską, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Krzysztofa Globisza, Mariana Dziędziela, Edytę Olszówkę, Magdalenę Kumorek i wielu innych.

reklama

Tradycja głośnego czytania została połączona z nowoczesną formułą i bogatą ofertą programową. Repertuar festiwalu to literatura polska i zagraniczna, klasyka i utwory współczesne, beletrystyka i literatura faktu, a także książki dla dzieci. Podczas festiwalu odbywają się także zajęcia warsztatowe, konkursy, pokazy filmów czy spotkania z pisarzami.

Wśród wydarzeń znalazły się m.in. takie jak: dzień z twórczością Agnieszki Osieckiej i spektakl z jej piosenkami Teatru Ateneum z Warszawy, „Czuły barbarzyńca – Dzień z Hrabalem” przygotowany z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza, słuchowisko na żywo „Kocham Pana, Panie Sułku”, spektakl „Mój Molier” w wykonaniu Andrzeja Seweryna, spektakl literacko-muzyczny „Opowiem Wam o Marilyn Monroe” w wykonaniu Sandry Korzeniak i recital Magdy Kumorek „Śmiercie Leśmian / Kumorek”, a także „Morskie opowieści, czyli Rejs z Kapitanem” – czytanie książki „Znaczy Kapitan” autorstwa kapitana Karola Olgierda Borchardta w czasie rejsów żaglowcem „Kapitan Głowacki” z mini koncertem na szantowym pokładzie..

Festiwal odbywa się w najpiękniejszych zakątkach Szczecina: Książnicy Pomorskiej, Teatrze Polskim, Zamku Książąt Pomorskich.

Zobacz program festiwalu