Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

15 czerwca 2015 in Kultura by redakcja

Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich

20 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. To już 4. edycja wydarzenia organizowanego przez Bibliotekę Narodową. Bohaterami tegorocznej odsłony będą Franciszka i Stefan Themersonowie, jedni z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W programie między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w otoczeniu kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Zdaniem Themersonów, najlepszy czytelnik i odbiorca sztuki to kosmita, który właśnie spadł na ziemię i patrzy na wszystko po raz pierwszy. Czy dzieci są kosmitami? Jak rozmawiała z nimi przy pomocy swoich rysunków Franciszka Themerson? O tym opowiedzą: historyczka sztuki Anita Wincencjusz-Patyna, dizajnerka i badaczka Magda Frankowska, Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg oraz autorka biografii Themersonów Adriana Prodeus. Rozmowie towarzyszyć będzie wystawa rysunków Franciszki Themerson.

Spotkania poświęcone współczesnej polskiej literaturze, również tej najnowszej, to drugi ważny element programu 4. edycji Imienin Jana Kochanowskiego. Wszystkich fanów „Nowych wierszy znanych poetów” zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim – autorem takich utworów jak Mikołaj Sęp Szarzyński. Druga linia metra w Warszawie czy Bolesław Leśmian. Drugi Facebook. Prowadzenie: Aldona Kopkiewicz – krytyczka, autorka esejów, bajek i poematu sierpień.

Czego nie potrafi język? – to następne tegoroczne pytanie. Odpowiedzi będziemy szukać w książkach Magdaleny Tulli (autorka m.in. Szumu czy Włoskich Szpilek) i Marka Bieńczyka (jego ostatnie publikacje to Jabłko Olgi, Stopy Dawida i Książka Twarzy). Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun – redaktor działu „Czytając” w „Kulturze Liberalnej”.

Inspirując się twórczością Themersonów, organizatorzy przygotowali eksperymentalny program dla dzieci. A w nim między innymi spektakl wykorzystujący filmy Franciszki i Stefana Themersonów („Oko i ucho”), muzykę Karola Szymanowskiego (pieśń „Św. Franciszek”) oraz libretto opery Stefana Themersona „Św. Franciszek i Wilk z Gubbio” – w nowym, specjalnie na tę okazję sporządzonym przekładzie Magdaleny Heydel. Reżyser Tomasz Cyz przygotował opowieść o świętym, który zmęczony życiem pod dyktando rodziców ucieka z domu w poszukiwaniu szczęścia.

Sobotnia impreza w Ogrodzie Krasińskich zakończy się dansingiem z zespołem Mitch & Mitch. Koncert rozpocznie się o godz.21.30.

Szczegółowy program Imienin Jana Kochanowskiego tutaj.

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI