Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Interdyscyplinarny Festiwal Gorzkie Żale w Warszawie

Festiwal Gorzkie Żale
11 lutego 2016 in Kultura by redakcja
Rozpoczął się Festiwal Gorzkie Żale. Interdyscyplinarny przegląd sztuki potrwa przez 40 dni.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest prosty znak graficzny: dwa odcinki przecinające się na jednej płaszczyźnie i pod kątem prostym. To jeden z najstarszych, uniwersalnych i najbardziej rozpoznawalnych symboli. Miejsce i moment na przecięciu czasu i przestrzeni, w których gromadzą się rozmaite siły, aby objawić się jednocześnie. W sensie duchowym skrzyżowanie symbolizuje punkt styczny i pełnię, dla jednych oznacza ono krzyż, chrześcijaństwo i nadzieję w wymiarze eschatologicznym, a dla innych – rozstajne drogi, wielość możliwości i wybór jednej z nich, paradoks wolności.

Motyw i hasło posłużyły do skrzyżowania wielowątkowej opowieści różnych artystów o zagubieniu człowieka, o skutkach podejmowanych decyzji i o sile wolnej woli. Poza spektaklami, koncertami i projekcjami filmów w programie znalazły się m.in. performanse, warsztaty animacji i architektury dla dzieci, rozmowy na styku teatru i religii.

Wydarzenia festiwalowe  będą rozgrywać się w teatrach: Studio, Ochota, IMKA, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Państwowym Muzeum Etnograficznym, BarStudio, Kinie Atlantic oraz Kościele św. Anny. Na zakończenie, 20 marca w Teatrze Studio odbędzie się spektakl  „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, w reż. Piotra Tomaszuka.

Więcej na stronie Festiwalu Gorzkie Żale


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI