1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek

materiały prasowe
materiały prasowe
Zobacz galerię 12 Zdjęć
Już za tydzień, 10 października rozpocznie się IX edycja Festiwalu Lalka Też Człowiek. Zobaczymy na niej ponad trzydzieści filmów animowanych i kilkanaście spektakli najlepszych teatrów lalek z całego świata. Znamy już pełny program filmowy wydarzenia.

Podczas IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek widzowie będą mogli zobaczyć filmy m.in. z Włoch, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Małgorzata Sady, kuratorka filmowa, jak co roku wyselekcjonowała najlepsze produkcje z tegorocznych festiwali. Zostaną zaprezentowane filmy lalkowe z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik odbywającego się w Mariborze oraz zwycięzcy ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, a także filmy studentów i absolwentów Wydziału Designu i Komunikacji Wizualnej izraelskiego Shenkar College. W ramach obchodów Roku Andrzeja Panufnika odbędą się projekcje animacji filmowych Mischy Giancovich do muzyki dzieci kompozytora. Roxanna Panufnik poszła w ślady ojca i jest dziś jedną z najbardziej uznanych kompozytorek młodego pokolenia, natomiast Jem Panufnik zajmuje się animacją, a pod pseudonimem Jem Stone tworzy muzykę.

Cały festiwal otworzy dzieło sceniczne „Domov, Eros, Viera” w wykonaniu słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą Med a Prach. Na scenie pojawią się naturalnej wielkości lalki i trzy specjalne szklane ekrany, których aktorzy użyją do zapisywania i obrazowania emocji. Obwodowy Teatr Lalek Mohylew z Białorusi zaprezentuje groteskę polityczną „Dramat Niemożliwy”. Fabuła nawiązuje do klasycznej konstrukcji eposu rycerskiego – na życie władcy zawiązał się spisek, a wykonawcą zamachu ma być przyszły zięć króla, Rycerz Przykładny. Przedstawienie jest fantazją na temat tego, co by się stało, gdyby komunistyczna międzynarodówka została zawiązana w średniowieczu. Nicola Unger – holenderska artystka, której występy zawsze balansują między sztukami wizualnymi a performance – zrealizuje swój najnowszy projekt, „Audience of One”. Skupia się w nim na roli jednostki w społeczeństwie i bada relacje między indywidualnością a zbiorowością. Zupełnie odmienna w wyrazie jest „Zebra”, pochodzącej z Izraela Meital Raz – to zabawna, dwudziestominutowa opowieść o miłości i przetrwaniu w nieprawdopodobnych życiowych okolicznościach. W swojej drugiej prezentowanej na festiwalu miniaturze stolikowej „Podróż na księżyc” Raz zabiera widzów na wyprawę z hiszpańskim podróżnikiem, Gonsalesem, który niefortunnie gubi się na otwartym morzu.

W kolejnych dniach na scenie Instytutu Teatralnego widzowie zobaczą także efekt chilijsko-włoskiej kooperacji w wykonaniu Scarlattine Teatro i David Zuazola Puppets Company. Ich „Cupido es una Broma” to komedia, ukazująca męki trawionego przez miłość Nula, który po odkryciu sprawcy swojego nieszczęścia – Kupidyna – postanawia go pojmać i zniszczyć. Teatr Lalki i Ludzie zaprezentuje performance „Podróż”, którego głównym tematem jest przemijanie. Widowisko składa się z cyklu ruchomych, realizowanych w różnych technikach cieniowych obrazów. Zeszłoroczny laureat nagrody publiczności zaprezentuje komedię „Pulcinella burattino napoletano”. Gaspare Nasuto jest neapolitańskim mistrzem lalkarstwa i rzeźbiarzem – w jego spektaklu głos tytułowego Pulcinella uzyskiwany jest za pomocą instrumentu muzycznego ukrytego w ustach aktora-lalkarza. Podczas festiwalu polską premierę będzie miał spektakl „Tra” Tadeusza Wierzbickiego. To niepowtarzalny teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego. Swoje spektakle „Opcje życia wg prof. Leszka Kołakowskiego”, „Drugi pokój”, „Toporland” poza konkursem zaprezentuje jeden z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych – Unia Teatr Niemożliwy.

Codziennie po ostatnim spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami w kawiarni Instytutu Teatralnego, moderowane przez Bartka Miernika.

Pokazy filmowe w „A.D.A. PULAWSKA”, ul. Puławska 37, Warszawa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze