Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

27 sierpnia 2015 in Kultura by Robert-Rient

Janis Joplin: Nigdzie nie pasowałam

„Nikt nie śpiewał bluesa bardziej żywiołowo, nie prowadził w latach 60. dzikszego życia i nie uprawiał rocka ostrzej niż ona” – pisze o Joplin biografka Ellis Amburn. Była gwiazdą, ale też dziewczyną, która rozpaczliwie pragnęła akceptacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

The Essential Janis Joplin, producent Sony BMG

W latach 60. Port Arthur w Teksasie to miejsce sprzyjające dyskryminacji Murzynów. W dobrym tonie jest życie zgodnie z tradycyjnymi wartościami, w duchu Kościoła baptystów. Dziewczyny powinny zostać paniami domu, a chłopcy dżentelmenami te domy utrzymującymi. Konformizm ponad wszystko. Nastoletnia Janis Lyn Joplin, występująca za integracją rasową i wyrażająca głośno swoje zdanie, zyskuje tym wielu wrogów. Żyje na uboczu, uwielbia malować, przyjaźni się z grupą pięciu chłopaków, outsiderów takich jak ona. Słuchają jazzu, piją piwo, śpiewają na plaży. Trzech z nich uchodzi za dumę szkoły: Grant Lyons jest kapitanem drużyny futbolowej, Dave Moriaty redaguje gazetkę szkolną, a Jim Langdon gra na puzonie. „Była głośna jak diabli!” – wspomina Jim w książce „Janis Joplin. Żywcem pogrzebana” autorstwa Myry Friedman. „Nie znała umiaru. Bo kto to słyszał, żeby dziewczyna krzyczała: »Pierdol się, koleś!«. Peszyła nawet nas. Ale też wykorzystywaliśmy ją, kiedy chcieliśmy, żeby gawiedź zaczęła świrować. Choćby z tego powodu wszędzie ciągaliśmy Janis. Przydawała się, bo o wszystkich z góry było wiadomo, kto jak się zachowa, a ona potrafiła wykręcić numer”. „Była gruba, nie malowała się, nie szła na żaden kompromis” – wspomina Tary Owens.

Kiedy w college’u w Austin zorganizowano konkurs piękności, podczas ogłaszania wyników studenci nazywają Janis „najbrzydszym facetem uczelni”. Janis, jak zazwyczaj, reaguje śmiechem, ale po powrocie do domu wpada w rozpacz. Prawdopodobnie wtedy dojrzał w niej bunt, który zaprowadził ją na sam szczyt, a później odebrał życie. „Nigdzie nie pasowałam. Czytałam, malowałam, nie nienawidziłam Murzynów” – powie po latach.

Obsesja przyjemności

Urodziła się 19 stycznia 1943 roku, blada i drobna, ważyła zaledwie 2,5 kilograma, ale szybko się rozwijała. Siadała, mając pół roku, i od początku wolała pić mleko z kubka. Jej matka, Dorothy, pracująca jako archiwistka w szkole, wspomina, że Janis przynosiła zazwyczaj dobre oceny, była zwyczajną dziewczynką, ze szczęśliwym dzieciństwem, które nie zapowiadało wcale światowej kariery i destrukcyjnego trybu życia. Zwraca jednak uwagę na momenty, w których córka była nieszczęśliwa: „Dawała nam to do zrozumienia. Nie wystarczała jej zwykła więź. Domagała się więcej uwagi”. Jej tata Seth pracował jako inżynier.

Janis, najstarsza z trójki rodzeństwa, do samego końca pozostała silnie związana z rodziną. Na studiach w Austin nie odpowiadały jej skrojone sukienki, lakierowane trzewiki i różne normy, którym nie chciała się podporządkowywać. Nosiła podarte dżinsy i flanelowe koszule. Przyłączyła się do awangardowego literacko-kulturalnego ruchu bitników, młodych ludzi buntujących się przeciwko zastanej obyczajowości. Po jakimś czasie dołączyła do zespołu The Waller Creek Boys. Grali folk i bluegrass w lokalnym barze „Threadgill’s” za symboliczne piwo. Gazeta studencka opublikowała wtedy artykuł o Janis, zatytułowany „Ona ma odwagę być inna”. Jednak większość studentów pogardzała nią, nazywając wcześniejszą ksywką „najbrzydszego faceta uczelni”.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI