Wtajemniczenia kobiet – Brave Festival we Wrocławiu

materiały prasowe

2 lipca rozpoczyna się 8. edycja Brave Festiwalu, który w tym roku zaistnieje pod hasłem „Wtajemniczenia Kobiet”.
Oznacza to, że w tajniki egzotycznych kultur, niuansy tradycji z najodleglejszych zakątków świata tym razem wprowadzać nas będą głównie artystki. Obok wieczornych koncertów i spektakli w programie znajdą się także inspirowane nimi dyskusje, ujęte razem w ramy Forum Kobiet. Podczas tych otwartych spotkań z zagranicznymi i polskimi gośćmi – kobietami-aktywistkami – poruszone zostaną problemy, które dotykają każde społeczeństwo, niezależnie od uwarunkowań politycznych. Przykładowe tematy: „Jak walczyć o szczęście ludzi starszych”, „Jak aktywizować kobiety do działania we współczesnym świecie”.

Przebogaty program festiwalu otwiera w poniedziałek koncert „Debaa. Pieśni miłosne do Proroka. Subtelność sufickiej tradycji kobiet z wysp Oceanu Indyjskiego”. We wtorek spotykamy się z grającymi na bębnach kobietami z Tanzanii. W środę posłuchamy ocalonych polifonii przesiedlonego ludu Swanetii. W czwartek obejrzymy teatr dźwięku i ruchu kobiet z Radżasthanu.

A ponieważ w ciągu dnia program uzupełniają jeszcze otwarte warsztaty prowadzone przez artystów – m.in. z gry na bębnach czy tradycyjnego malarstwa kropkowego australijskich Aborygenów – uczestnicy będą mogli wynieść z festiwalu nowe umiejętności.

Oprócz koncertów, warsztatów i dyskusji sporą część atrakcji festiwalowych stanowią pokazy filmów, głównie dokumentalnych o tradycjach i kulturach, których poznanie dla większości z nas w warunkach pozafestiwalowych byłoby po prostu niemożliwe.

Tak więc: w poniedziałek ruszamy do Wrocławia, ale to tak, jakbyśmy wyruszali w podróż dookoła świata.