1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Już niebawem wystawa Marco Angeliniego w Warszawie

W sobotę, 4 czerwca 2016 roku, o godzinie 18.00 w galerii Nowe Miejsce w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy indywidualnej Marco Angeliniego zatytułowanej Kalejdoskop – pamięć i zapomnienie.

Marco Angelini urodził się w Rzymie w 1971 roku. Od samego początku łączył kreatywność artystyczną z podejściem socjologicznym, które ze względu na wykształcenie stało się dla niego punktem odniesienia i kluczem do interpretacji rzeczywistości. Jest przekonany, że sztuka powinna odgrywać rolę społeczną: przywracać widzialność rzeczom, skupiać uwagę i w ten sposób tworzyć nowe możliwości komunikacji oraz stawiać niezadane wcześniej pytania.

W latach 2007-2013 jego obrazy były wielokrotnie wystawiane w Warszawie (wystawy indywidualne w Galerii Delfiny, Galerii XX1, Galerii Art New Media, Galerii Wystawa). Wśród wystaw o randze międzynarodowej należy wymienić: „Restful Turmoil” w Londynie (2009), „Urban Grooves” w Bratysławie (2010), „Speculum: la materia e il suo doppio” w Rzymie w Museo Carlo Bilotti (2015), a wcześniej w galerii André (2014). Artysta uczestniczył również w Affordable Art Fair oraz w Clio Art Fair w Nowym Jorku, odpowiednio w 2014 i 2015 roku.

Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach sztuki, a jeden z nich należy do prestiżowych zbiorów prywatnych Fondazione Roma (Palazzo Sciarra).

W swoich ostatnich poszukiwaniach artystycznych Marco Angelini sięga po nowy sposób interpretacji wizualnej i wprowadza nas w przestrzeń wyznaczoną przez miasto, które pojmuje nie tylko jako miejsce fizyczne, lecz także jako ślad pamięci duszy.

W 71 obrazach zamyka rzeczywistość metropolii naznaczoną smugami pamięci, a samo miasto traktuje jak rezerwuar wspomnień, reminiscencji i anegdot z przeszłości.

Droga artystyczna Marco Angeliniego łączy go ściśle i nierozerwalnie z Polską. Wpływ kultury polskiej na jego twórczość nie jest jednak bezpośredni, artysta przetwarza ją i interpretuje we własny sposób. W jego obrazach widać nawiązania do Tadeusza Kantora. Przedmioty ulegają u Angeliniego tej samej transpozycji, której poddawali je aktorzy w teatrze Kantora. Wspólne dla obu artystów jest również przywoływanie w widzach wspomnień, które nie mogą i nie powinny zostać zapomniane. Obaj z jednakową precyzją i stanowczością odwołują się przy tym do intymności i natury przedmiotów skrywanej pod ich prymarną, codzienną funkcją.

Sposób obrazowania charakterystyczny dla Angeliniego można by porównać do pryzmatu, a jego twórczość do kalejdoskopu (od którego wziął się tytuł całej wystawy), skupiającego w sobie wielorakie rzeczywistości. Ich początek nigdy nie staje się końcem, ale koniec wstrzymuje i zawiera w sobie początek.

Podążając śladem pamięci, Marco Angelini łączy obrazy z filmem wideo zatytułowanym Solaris in fabula, który ucieleśnia emocje uchwycone na płótnie. W ten sposób artysta pozwolił przemówić niektórym ze swoich dzieł, które zaczynają oddychać i uzewnętrzniać zamknięte w nich emocje dzięki postaci aktora – Jana Kozaczuka. Złość, akceptacja, strach, oczekiwanie – wszystkie te odczucia nabierają kształtów za sprawą recytacji aktorskiej, która zmusza widza do zajęcia jasnego stanowiska wobec każdego z nich.

Opiekę kuratorską nad ekspozycją sprawują Giusy Emiliano i Raffaella Salato, a jej organizacji podjął się Jan Kozaczuk we współpracy z Lucyną Sosnowską i Wojciechem Popławskim.

KALEJDOSKOP – PAMIĘĆ I ZAPOMNIENIE Galeria Nowe Miejsce Wernisaż: SOBOTA 4 CZERWCA, GODZ. 18:00 3-15 czerwca 2016 Al. Jerozolimskie 51, lok. 2, 00-697 Warszawa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze