Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Teatr Polonia, Noc Kanibali, fot. Tomek Słupski
Teatr Polonia, Noc Kanibali, fot. Tomek Słupski
26 listopada 2014 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Kolacja kanibali”, czyli Rafał Mohr Show w Teatrze Polonia

Nie od dziś wiadomo, że Krystyna Janda ma nosa do dobrych tekstów teatralnych. Tym razem sięgnęła po „Kolację kanibali” Vahé Katchy. Francuska adaptacja Juliena Sibre'a odniosła wielki sukces i cieszyła się uznaniem krytyki - otrzymała aż 3 Moliery, najbardziej prestiżowe nagrody teatralne nad Sekwaną. Polską wersję spektaklu wyreżyserował Borys Lankosz. Premiera w Teatrze Polonia jest jego teatralnym debiutem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Historia przyjaciół, którzy w czasie wojny świętują w Paryżu urodziny gospodyni to wymarzony tekst dla aktorów. Mamy tu osiem wyraźnie zarysowanych postaci oraz barwną rzeczywistość Paryża kolaborującego z okupantem. I sieć powiązań między ludźmi, którzy pozornie dobrze się znają.

Lankosz podszedł do tematu ambitnie, zatrudnił  młodych aktorów oraz Kamila Maćkowiaka z Teatru Jaracza w Łodzi i Rafała Mohra, który, od lat związany z Polonią i Och-Teatrem, niezmiennie zachwyca mnie aktorską charyzmą i wdziękiem. Powstało widowisko o sprawnym wewnętrznym montażu scen, w którym pierwsze skrzypce gra Mohr w roli oficera Gestapo. Jego Kaubach mówi pięknym niemieckim, cytuje filozofów w oryginale, jest dowcipny, ale zarazem bezwzględny. Rozkazując przyjaciołom wytypować spośród swego grona dwie ofiary do odstrzału, wyzwala najniższe instynkty – jesteśmy świadkami tego, jak niegodnie mogą zachować się ludzie wobec najbliższych, gdy grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo.

Mohr świetnie radzi sobie z partnerującymi mu na scenie młodszymi kolegami, którym brak jeszcze wewnętrznej prawdy i dojrzałego warsztatu. W swej grze jest bardzo powściągliwy i precyzyjny, na zbędne gesty nie pozwala ani sobie, ani innym. A to dyscyplinuje. Dlatego większość jego scenicznych partnerów usuwa się w cień i spektakl staje się popisem jednego aktora. Oglądałam to przedstawienie kilka dni po premierze i sądzę, że trzeba młodym aktorom dać trochę czasu. Tekst daje im bardzo wiele możliwości.

„Kolacja kanibali”, Vahé Katcha, reż. Bory Lankosz, 6 listopada 2014, Teatr Polonia w Warszawie


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI