1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Koncertowa siódemka. Relacja z jesiennej trasy MPF

fot. Mariusz Talkowski
fot. Mariusz Talkowski
Zobacz galerię 17 Zdjęć
Młoda Polska Filharmonia udowodniła podczas swojej ostatniej trasy koncertowej po raz kolejny, że nie bez powodu przysługuje jej tytuł jednej z najważniejszych i najpopularniejszych orkiestr młodzieżowych w Polsce.

VII Jesienna Trasa Koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii (11-15 listopada) była krótka, lecz niezwykle intensywna. I nadzwyczaj udana. Orkiestra pod dyrekcją maestro Adama Klocka, laureata nagrody GRAMMY 2014, złożona z 43 muzyków, wyłonionych podczas otwartych przesłuchań we wrześniu, w ciągu zaledwie pięciu dni odwiedziła pięć miast, przejechała ponad dwa tysiące kilometrów i zagrała pięć koncertów dla ponad trzech tysięcy osób. Występy jednego z pierwszych prywatnych zespołów filharmonicznych w Polsce, grającego pod auspicjami Fundacji Zwierciadło, odbywały się w salach wypełnionych po brzegi entuzjastycznie reagującą publicznością. Były rzęsiste brawa, głośny aplauz, owacje na stojąco i bisy.

Tegoroczne tournée rozpoczęło się 11 listopada w wysmakowanej architektonicznie nowej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Następnie odbyły się koncerty w Puławach (12 listopada), w ramach 8. Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata, w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (13 listopada) i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (14 listopada). Wielki finał miał miejsce 15 listopada w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W repertuarze znalazły się utwory mistrzów: pierwszy w historii koncert na altówkę Georga Philippa Telemanna, Koncert potrójny i VII Symfonia Ludwiga van Beethovena oraz symfonia D-dur Wojciecha Dankowskiego i uwertura do niedawno odnalezionej opery „Aleksander i Apelles” Karola Kurpińskiego. Wielu słuchaczy dzięki Młodej Polskiej Filharmonii miało okazję po raz pierwszy zapoznać się z tą powstała ponad 200 lat temu kompozycją.

Gościem specjalnym VII Jesiennej Trasy Koncertowej był światowej klasy altowiolista Roman Spitzer, wieloletni solista Israel Philharmonic Orchestra, obecnie pełniący funkcję pierwszego altowiolisty w Rotterdam Philharmonic Orchestra. Ten wybitny instrumentalista prezentował się w pełnym gracji utworze Telemanna, zdobywając serca melomanów stylową, żywiołową interpretacją.

 fot. Mariusz Talkowski fot. Mariusz Talkowski

W Koncercie potrójnym na fortepian, skrzypce i wiolonczelę Beethovena zagrali wybitnie uzdolnieni polscy muzycy młodego pokolenia: skrzypaczka Celina Kotz, wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska i pianista Aleksander Dębicz. Wszyscy troje byli stypendystami programu Agrafka Muzyczna, który stał się początkiem Młodej Polskiej Filharmonii. To soliści, którzy mają już w swojej karierze występy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie i z najlepszymi orkiestrami, imponujący umiejętnościami, dojrzałością i zdecydowaniem.

Czy ich śladem pójdą młodzi muzycy prowadzeni przez charyzmatycznego Adama Klocka? Doświadczenie zdobyte w Młodej Polskiej Filharmonii na pewno zbliża do kariery na najlepszych scenach w Polsce i zagranicą. Ostatnie tournée pokazało, że w młodych muzykach drzemie olbrzymia pasja i niepohamowana energia, co było widać najwyraźniej w VII Symfonii Beethovena, będącej porywającym popisem ich talentów.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze