Konrad Smoleński w Zachęcie do 16 listopada

materiały/ Zachęta

Jeśli ktoś jeszcze nie odwiedził instalacji Konrada Smoleńskiego w Zachęcie to ma na to czas do niedzieli.

materiały prasowe

reklama

Instalacja dźwiękowa „Everything Was Forever, Until It Was No More” została przygotowana na zeszłoroczne 55. Biennale w Wenecji. Pawilon Polski przyciągał do siebie zwiedzających rozbrzmiewającymi na całą przestrzeń Giardini, dźwiękami dzwonów. Projekt w zmienionej formie, prezentowany był później w Centre PasquArt w Biel, a następnie od października w Zachęcie, każdorazowo zaprojektowany w taki sposób, by formą odpowiadać i podkreślać przestrzeń, w której się znajduje.

Konrad Smoleński, pracując w polu sztuk wizualnych, wykorzystuje w swoich pracach głównie dźwięk. Konstruując minimalistyczne w formie instalacje, odwołuje się jednocześnie do niepokornej kultury postrockowej. Za ich pomocą bada energię, jaką niesie ze sobą dźwięk, wywoływane przez niego emocje, efekty wizualne i wrażeniowe.

Koncepcja pracy „“Everything Was Forever, Until It Was No More” opiera się na wykorzystaniu dźwięku spiżowych dzwonów, jego odtworzeniu i modyfikacji. Na instalację składają się dwa odlane z brązu, ustawione na specjalnych stelażach dzwony, rzędy szerokopasmowych głośników oraz rezonujące przedmioty. Wersja w Zachęcie została wyposażona dodatkowo w drewnianą, wibrującą pod wpływem dźwięków platformę, na której zaproszeni artyści wykonywali performans.

Performans dźwiękowy odbywa się codziennie o godz. 17.30, wstęp jest bezpłatny. Ostatniego dnia prezentacji, czyli 16 listopada w niedzielę o godz. 12.15 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez Daniela Muzyczuka.

Konrad Smoleński – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2002). Należał do poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo. Współtworzył lub współtworzy zespoły muzyczne: Mama, Kristen, KOT, Sixa, BNNT. W 2011 roku przebywał na rezydencji artystycznej w 18th Street Arts Center, Santa Monica, Los Angeles. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2000). Laureat Nagrody Fundacji Deutsche Bank – Spojrzenia (2011). Mieszka i pracuje w Warszawie i Bernie.