Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

„Bohater z cienia, losy Kazika Ratajzera”, Witold Bereś i Krzysztof Burnetko

Monika Stachura
ratajzer
19 kwietnia 2012 in Książka by Monika Stachura
Doświadczony duet pisarski poświęca swoja najnowszą książkę Kazikowki Ratajzerowi, którego losy mogą posłużyć za symbol historii polskich Żydów. Chłopak z Czernikowa, po matce obdarzony „dobrym wyglądem”, opowiada o Holokauście i Powstaniu Warszawskim. Zarzuca Markowi Edelmanowi, że powstanie w getcie było przez samych przywódców skazane na porażkę i nie wypiera się swojej odpowiedzialności, choć do dziś wątpi, czy naprawdę w tych kilku przypadkach nie mógł postąpić inaczej.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

A ja chciałbym po prostu wyjaśnić parę spraw – mówi Kazik Ratajzer do Marka Edelmana, gdy spotykają się w Łodzi w 1995 roku.  O Marku Edelmanie słyszeli w Polsce prawie wszyscy. Nawet jeśli nie wiedzą,  co dokładnie zrobił, to przynajmniej znają nazwisko.  A kim jest ten drugi?

Urodził się w 1924 roku w Warszawie jako Szymek Ratajzer.  W czasie II wojny światowej został członkiem Żydowskiej Organizacji Bojowej, a gdy zakończyło się powstanie w getcie, wyprowadził kanałami kilkudziesięciu ludzi, którym udało się przetrwać zniszczenie dzielnicy.  Ratajzer walczył także w Powstaniu Warszawskim, początkowo pod przybraną tożsamością, później w utworzonej przy Armii Ludowej grupie bojowej ŻOB.  Wydostał się z Warszawy z ludnością cywilną, a potem uciekł z obozu przejściowego w Pruszkowie. Po wyzwoleniu wrócił do zagruzowanej stolicy, ale szybko zrozumiał, że „Warszawy nie ma”.

Wkrótce nielegalnie opuścił Polskę i wiosną 1945 roku związał się z „Mścicielami”, żydowską grupą z Wilna pod wodzą Abe Kownera. Planowali odwet za Holokaust. Działalność tej organizacji długo otoczona była tajemnicą, ale szczęśliwie nigdy nie udało się osiągnąć założonego początkowo celu „6 milionów Niemców za 6 milionów  Żydów”.

W 1946 roku Kazik trafia do Palestyny. Państwa Izreal jeszcze nie ma. Zostanie proklamowane 14 maja 1948 roku i okupione wieloma walkami z państwami arabskimi. Wtedy Kazik Ratajzer jest już  Simchą Rotemem .

Autorzy nie poświęcają wiele uwagi przedwojennym losom Ratajzera, a tylko trochę więcej jego życiu w wolnym Izraelu  –  obie te rzeczywistości są jakby obwolutą do właściwej treści, czyli Holokaustu i walki bojowników żydowskich. Książka zbudowana jest z trzech przeplatających się części: rozmowy między Edelmanem i  Ratajzerem; relacji ze spotkań Beresia i Burnetki z bohaterem w latach 2007-2011, w Jerozolimie, Krakowie i Warszawie ; a w końcu narracji, która dotyczy nie tylko bohaterów, ale też polityki młodego państwa Izrael.

Wiele napisano już o Holokauście i cierpieniach polskich Żydów. Ten tytuł wykracza  poza  schemat. Przywołuje między innymi  pytania, jakie Ratajzer zgłasza  Edelmanowi. Dlaczego powstanie w getcie wybuchło tak późno? Skoro autorytety żydowskie wiedziały,  na czym naprawdę polega Zagłada, to dlaczego nie mówiły o tym głośno?  Książka nie ucieka też od trudnego tematu obojętności Polaków na los żydowskich współobywateli  – Czy Polacy wystarczająco pomagali Żydom? Nie, absolutnie nie! – mówi Ratajzer. A chwilę później dodaje – Z jednej strony brak mi słów dla tych, którzy pomagali – tej wdzięczności zresztą nikt nie jest w stanie wyrazić. (…) Nie wiem, czy sam byłbym gotów zrobić więcej, niż oni zrobili dla nas. Nie cierpi na polonofobię, do Polski przyjeżdża regularnie i wciąż powtarza – To było powstanie Żydów polskich. Urodziliśmy się w Polsce i byliśmy polskimi obywatelami.  

 

Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2012, s. 256

 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI