1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Nieokiełznane", Jeannette Walls - recenzja

</a> fot. materiały prasowe Wydawnictwo Remi
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Remi
Stany Zjednoczone w I połowie XX w. Gdzieś w zachodnim Teksasie mieszka mała Lily. Miała po prostu znaleźć dobrego męża, a potem razem z nim pracować na ranczu. I faktycznie tak się stało, ale wcześniej Lily była wędrowną nauczycielką, ujeżdżała dzikie konie i ogrywała mężczyzn w pokera.

</a> fot. materiały prasowe Wydawnictwo Remi fot. materiały prasowe Wydawnictwo Remi

Dziesięcioletnia Lily Casey mieszka z rodzicami i dwójką rodzeństwa. Jest najstarsza, więc spada na nią i opieka nad bratem i siostrą, i pomoc w pracy na ranczu. Dziewczynka jest przywiązana do ojca, wspólnie z nim trenuje konie zaprzęgowe. I to właśnie on udziela jej pierwszych lekcji gramatyki, historii, arytmetyki. Jako trzynastolatka Lily trafia do szkoły ss. Loretanek w odległym o dwieście mil Santa Fe.  Na czele instytucji stoi matka Albertyna,  osoba o silnym charakterze, która od razu rozpoznaje podobną żywotność w nowej podopiecznej  i radzi jej zdobycie zawodu nauczycielki gwarantującego kobiecie niezależność. Rada zakonnicy trafia dziewczynce do przekonania i choć ta musi nagle przerwać naukę, to decyzja o przyszłości została już podjęta. Lily wraca do domu  i będzie to jeden z kilku powrotów, zanim rozpocznie samodzielne życie. W końcu zostanie nauczycielką, ale przedtem przepracuje wiele lat jako służąca (uzupełniając wykształcenie na kursach wieczorowych) i samotnie przemierzy tysiące mil.

Książka opisuje losy rzeczywistej postaci, Lily Casey Smith, a autorka (Jeannette Walls) jest jej wnuczką.  Ale sama Walls mówi o powieści, gdyż „nie zna prawdziwych słów Lily i używała wyobraźni, by dopisać szczegóły niejasne lub brakujące - zmieniła też kilka imion, by chronić prywatność niektórych osób”.  Te fikcyjne fragmenty nie obniżają jednak wiarygodności przekazu -potwierdzenie niektórych  rodzinnych historii znalazło się w amerykańskiej literaturze faktu.  Choć autorka „nie aspiruje do stworzenia źródła historycznego”, to jednak jest to powieść osadzona w konkretnych realiach: w czasie I wojny światowej kilkunastoletnia bohaterka dostaje pracę nauczycielki, ponieważ mężczyźni wyruszyli front, a dorosłe kobiety zajęły ich miejsca pracy w fabrykach; w czasie II wojny światowej  - po  ataku Pearl Harbor Amerykanie boją się japońskich bombardowań.

Ale przede wszystkim jest to opowieść o niezwykłej kobiecie, odważniej realizującej własne marzenia i plany i płacącej cenę za swoje wybory;  silnej, równej partnerce dla mężczyzn, których nie raz musiała o tym przekonać; ciekawej nowości – automobilistce i pilotce. Książka wpadła mi w ręce przypadkiem. Szczęśliwym, dodam, bo jej lektura sprawiła mi dużą  przyjemność.

 tłum. Dobromiła Jankowska,  Wydawnictwo Remi, Warszawa 2012, s.286

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze