5 powodów, dla których warto znać Tintina

Z okazji premiery nowego filmu Stevena Spielberga przybliżamy sylwetkę najpopularniejszego Belga w historii i wyjaśniamy, dlaczego powinno się poświęcić kilka chwil dla jego niesamowitych przygód.
Ponad 80 lat temu Georges Prosper Remi (1907-1983), znany lepiej pod pseudonimem Hergé, stworzył bohatera kultowego. Postać, bez której nie sposób współcześnie pomyśleć o komiksie europejskim, a nawet o popkulturze jako takiej. Powstały w ramach zlecenia dla młodzieżowego pisma katolickiego Tintin był i jest uosobieniem zwyczajnego chłopaka z sąsiedztwa, wykonującego swój zawód z powołaniem i pasją. Jako reporter ‚Petit Vingtième’ gotów jest do zrealizowania każdego zadania nadanego przez redakcję, nierzadko ryzykując przy tym życiem swoim i swoich towarzyszy. Kierowany dziennikarską intuicją oraz zwyczajną dobrocią, belgijski żurnalista w niedługim czasie stał się wzorem do naśladowania dla swoich rodaków. Młodzieńcem z krwi i kości nie wyróżniającym się przywarami, niezwykle szczerego i szlachetnego w działaniach.

Tintin to na dobrą sprawę pierwszy „obywatel świata” kultury masowej. Jego kosmopolityzm nie zna granic. Pomagał swoim przyjaciołom i węszył spiski zarówno w Afryce, jak i w krajach azjatyckich. Stykał się z amerykańskimi Indianami, jak również udało mu się zrealizować lot kosmiczny i wędrówkę na Księżycu na długo przed Neilem Armstrongiem. Jego przygody wielokrotnie zapowiadały