Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Materiały prasowe
Materiały prasowe
3 stycznia 2011 in Książka by Magdalena-Chorebala

Izabela Kuna „Klara”

Klara to tytułowa bohaterka debiutu prozatorskiego popularnej aktorki Izabeli Kuny. Debiutu, który zapewne znajdzie tylu zwolenników, ilu przeciwników. W mojej ocenie z powodzeniem zasługującego na miano nietuzinkowego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wróćmy jednak do głównej bohaterki. Czego Klara nie ma? Męża, dzieci i ustabilizowanego życia. Co Klara zatem ma? 39 lat, żonatego kochanka, kredyt hipoteczny, czarnego kota, ukochaną przyjaciółkę Wronkę (której życie również usłane różami nie jest), oddanego przyjaciela – geja Piotra, zamartwiającą się o nią, wiecznie zrzędzącą matkę, zwyczaj topienia smutków w alkoholu, wiarę w moc xanaxu i cięty język.

Klara kocha i nienawidzi. Płacze i się śmieje. Pragnie umrzeć i rozpaczliwie chce żyć. Uwikłana jest w romans, który ciągnie się już od 6 lat i – wiedzą to wszyscy wokół łącznie z Klarą – nie rokuje zbyt dobrze.

Książkę Kuny czyta się bardzo szybko i dobrze. Kolejne – mniej bądź bardziej zwariowane – tragikomiczne rozdziały są niczym migawki z życia bohaterki. Z życia, którym – wydaje się – Klara nie steruje, ale zdana jest na jego bieg.

Czarny humor, dosadny język i ironiczny dystans sprawiają, że książka ta jest gorzka i boleśnie prawdziwa. W niektórych momentach ma się ochotę Klarę przytulić i jednocześnie mocno nią potrząsnąć. I powiedzieć jej, że powinna nareszcie pokochać samą siebie. Bo tego Klarze brakuje najbardziej…

Książka to zbiór opowiadań zamieszczanych na blogu Izabeli Kuny w ciągu dwóch ostatnich lat. Autorka podkreśla, że pisząc nie przypuszczała, że w przyszłości opublikuje je w postaci książki. Po przeczytaniu „Klary” można powiedzieć, że nie był to pomysł chybiony.

Świat Książki, listopad 2010 r.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI