„Kochanie zabiłam nasze koty” – recenzja

Dorota Masłowska, "kochanie zabiłam nasze koty"
mat. rpasowe

Wszyscy ci, którzy spodziewali się po Dorocie Masłowskiej kolejnej książki, w której rozprawiałaby się ona z polskim społeczeństwem, historią czy patriotyzmem, srogo się zawiodą. To ciągle jest książka o nas, ale w zupełnie inny sposób.

Dorota Masłowska, "kochanie zabiłam nasze koty"
mat. rpasowe

reklama

Książka Doroty Masłowskiej „Kochanie zabiłam nasze koty” ukazała się kilka tygodni temu, ale zamiast wywołać narodową dyskusję, wywołała oburzenie! I to oburzenie dwojakiego rodzaju. Z jednej strony, że historia, jaką funduje nam autorka „Wojny polsko-ruskiej”, jest zupełnie o czym innym, niż – zarówno lewicowe jak i prawicowe – środowiska w kraju – chciałyby przeczytać. Po drugie, w wywiadach na temat książki Masłowska kilkakrotnie „odcięła się” od środowisk lewicowych, które dotąd chętnie z nią sympatyzowały i do niedawna były gotowe uznać za swoją literacką patronkę.

A tu szok, bo i książka o historii zupełnie niepolskiej i niepatriotycznej, żadnego rozgrzebywania historii, powstań, postaw społecznych, a jednocześnie autorka mówi, że nikt jej nie zabroni mówić Rymkiewiczem (z wywiadu dla „Rzeczpospolitej”), a ona nie czuje się związana z lewicą. I rozpętała się burza, choć tylko medialna. Na szczęście książka na tym nie ucierpiała.

„Kochanie zabiłam nasze koty” to faktycznie nietypowa pozycja w dorobku Masłowskiej. Mam wrażenie, że miała być odtrutką na wszystkie społeczne i artystyczne projekty literacki, w jakich Masłowska od lat bierze udział. I to odtrutką skuteczną, choć poziom – zwłaszcza ten językowy, bo zabawa językiem i formą to znak rozpoznawczy autorki – trzyma ona nadal, tyle że bajka, którą opowiada, jest z zupełnie innego porządku.

To porządek pism śmieciowych, gazetek pseudolifestylowych (w książce bohaterka Masłowskiej zaczytuje się „Yogalife”), absurdalnych fantazji i marzeń sennych i tych wszystkich wyobrażeń pt. „co bym mogła powiedzieć/zrobić, gdybym tylko umiała cofnąć czas”, co jest zwykle tematem telenoweli brazylijskich i seriali dla nastolatek, a co autorka „Między nami dobrze jest” parodiuje kapitalnie.

Mamy tu trzy bohaterki, o imionach jak z serialu „Dallas”: Farah, Jo i Go. Każda reprezentuje inny model żywienia, bycia i refleksji nad światem. Farah to anorektyczna higienistka, czytająca „Yogalife”, której pełne przemocy i fantazji seksualnych sny nigdy nie znajdują swojego odzwierciedlenia w życiu, a bohaterka woli dokonać destrukcji na sobie (wycinając sobie włosy) niż odciąć się od toksycznych ludzi. Jo to taka Bridget Jones tylko w brzydszym, grubszym i mniej subtelnym wydaniu, zaś Go to zagubiona 20-latka, która wymyśla własną tożsamość bo nie może znieść swojej, która zamiast przez życie brnie przez kolejne pijatyki w tym samym ludzkim bagnie. Ich historie mają o tyle znaczenie, że reprezentują pewne modele życia sprzedawane nam przez kobiece magazyny, tyle że w wersji ekstremum, w wersji hardcore.

Język, jakim posługują się bohaterki, jest z jednej strony rodem kobiecych gazetek śmieciowych, z drugiej strony jest prawdziwy do bólu, w kontraście do samych historii. Dorota Masłowska jest mistrzynią wymyślania sobie matryc – scenerii, na jakich rozgrywa się opowiadana przez nią historia – wraz z rządzącym nimi językiem. W „Kochanie zabiłam nasze koty” mamy wysoki poziom fantazyjnego absurdu podlany suto czarnym humorem. To otwarte zaproszenie do świata fantazji, w którym wszystko staje na głowie, ale który jest dowodem na to, że nasza życiowa siła powinna tkwić w naszej wyobraźni a nie w pilocie, którym zmieniamy setny kanał naszego telewizora.

document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');