Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. 123rf.com
fot. 123rf.com
11 listopada 2011 in Książka by Monika Stachura

Książki na jesień

Wyniki badań czytelnictwa to jak mutacja dowcipu o szklance z wodą i optymiście-pesymiście. Aż ponad połowa Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki czy aż blisko połowa nadal sięga po lektury? Pytanie pozostawmy chwilowo bez odpowiedzi i skupmy się na tej grupie rodaków, która czerpie przyjemność z czytania. Dla nich subiektywny przegląd nowości wydawniczych.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Miłośnicy powieści biograficznych mogą sięgnąć m.in. po opowieść o Izabeli Czajce-Stachowicz, „Ta piękna mitomanka” (Wydawnictwo Iskry) i reporterską „Villas” (Wydawnictwo Świat Książki).  Wydaje się, że o tej ostatniej wiadomo wszystko, a jednak autorzy przywołują zupełnie nieznane fakty z życia gwiazdy.  Przypomnienia wymaga z pewnością postać pierwszej bohaterki,  Izabeli Czajki-Stachowicz. Bywalczyni modnych miejsc w przedwojennej Warszawie, a po wojnie (powtarzając za Kirą Gałczyńską) „kolorowy motyl w siermiężnej Polsce”.  Znała odpowiednich ludzi i korzystała z tych koneksji. Pretendowała do miana pisarki, ale utwory, które popełniła, nie należą (i oby nigdy nie weszły!) do kanonu lektur. „Ta piękna mitomanka”  to książka bardzo interesująca z perspektywy przed-  i powojennego życia intelektualnego i literackiego w Polsce, dobrze udokumentowana, ale napisana nierówno i miejscami zbyt ozdobnym językiem.

fot. materiały prasowe

Z beletrystyki warto przeczytać „opowieść dobrze przyprawioną” Wydawnictwa Zwierciadło. „Zupa musi być” to pamiętnik współczesnej matki Polki, nieco sfrustrowanej tym, że odbiega od wzorca kobiety doskonałej z kolorowej prasy. Powieść napisana dowcipnie, z przymrużeniem oka, co – UWAGA! – wcale nie znaczy, że problemy, z którymi narratorka musi się zmierzyć, są błahe czy wydumane.  Równie dowcipnie obraz współczesnej Polski ukazuje Tomasz Pindel , który w swoim debiucie powieściowym  „Czy to się nagrywa?” (Wydawnictwo Świat Książki) opowiada o fikcyjnym projekcie swatającym „Żona dla Polaka / Mąż dla Polki”. Spotkanie singielek z Polski A i singli z Polski C. rozpoczyna serię zabawnych wydarzeń.

Cięższą prozę oferują książki :„List miłosny pismem klinowym”  (Wydawnictwo W.A.B.) i „Tunel” (Wydawnictwo Świat Książki) . Oba tytuły są dosłowne: list jest wyznaniem miłosnym, choć napisanym i dostarczonym w niestandardowy sposób,  a tunel –  nielegalnym przejściem z Berlina Wschodniego do Zachodniego.  Traf chciał, że przeczytałam te powieści bezpośrednio po sobie i  nasunęły mi się pewne podobieństwa. Przede wszystkim – i  jedna, i druga odnoszą się do historii najnowszej: „List” ma w tle dzieje Czechosłowacji, w tym Praską Wiosnę’68,  natomiast „Tunel” – losy Berlińczyków w podzielonym murem mieście ( a jeszcze głębiej: przymusowe wysiedlenia Niemców po II wojnie światowej).  I również podobnie, bo przez relacje pojedynczych ludzi, a nie dzieje państw czy społeczeństw opowiada „wielką historię” oboje autorów (Tomáš Zmeškal i Magdalena Parys).

Bywają książki do oglądania. Tak jest w przypadku „Nie ma jak w domu” (Wydawnictwo Sine Qua Non), monografii Banksy’ego,  zawierającej m.in. wcześniej niepublikowane prace legendarnego twórcy graffiti z Bristolu. Podobnie,  to właśnie zdjęcia stanowią o wartości albumu  „Maria Skłodowska-Curie, fotobiografia” (Wydawnictwo Studio Emka) – brak obrazów sprowadziłby tę publikację do nużącego biogramu, a czytelników pozbawił przyjemności obcowania z codziennością wielkiej uczonej.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI