Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Miłości mojego życia, Stanisław Jędryka – recenzja książki

Monika Stachura
10 lutego 2012 in Książka by Monika Stachura
Twórca legendarnej „Podróży za jeden uśmiech” zamienił obraz na słowo. Jednorazowo, ponieważ książka to „spłata długu wobec dwóch matek, Heleny i Karoliny”. W ten sposób powstała opowieść o tym, co w życiu z dala od planu filmowego.

„Jestem synem dwóch matek, za to ani jednego ojca”. Niemożliwe? A jednak! Autor nigdy nie poznał swojego prawdziwego ojca, ale już jako kilkulatek dowiedział się, że wcale nie jest synkiem mamy Karoliny, lecz Helki – później mamy Heleny. To ciężka wiadomość dla małego dziecka. Z czasem pojawił się dylemat, która z kobiet jest ważniejsza. Sytuacja patowa, bo obie go kochały i on też obie kochał. Krążył więc między matkami, ze świadomością, że ta druga zawsze cierpi. Z tym poczuciem winy mierzy się chyba reżyser do dziś.

„Ta książka powstała  z potrzeby  opowiedzenia o tym, co przez lata nie dawało mi spokoju  i co skrzętnie skrywałem przed ludźmi i światem.  Jest też ona podziękowaniem dla tych wszystkich ludzi, którzy odegrali ważną rolę w moim życiu. Jest jednocześnie zapisem zdarzeń, miejsc i czasów, w których się rozgrywały”.

Jest w prozie Jędryki prywatność: intymne zwierzenia i czułość dla najbliższych;  jest  wojenna rzeczywistość i powojenne społeczeństwo. Ale dla mnie trochę za mało historii filmowych. „Szaleństwa Majki Skowron”, „Stawiam na Tolka Banana”… Wychowałam się na jego serialach, do niektórych powróciłam jako dorosła osoba i do dziś cieszy mnie wyłapywanie kadrów ze znanych miejsc w Warszawie – stąd pewnie ten niedosyt. Film jest oczywiście obecny w książce: padają nazwiska scenarzystów, aktorów, kolegów ze szkoły, pojawiają się pojedyncze wspomnienia z kolaudacji, ale liczyłam, że autor poświęci więcej uwagi tej jednej ze swoich miłości. A jest o czym opowiadać, przecież Stanisław Jędryka nakręcił kilkadziesiąt obrazów!

Wydawnictwo Prószyński i S-ka,  Warszawa 2012, s. 328


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI