Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Miłości mojego życia, Stanisław Jędryka – recenzja książki

Monika Stachura
Milosci.mojego.zycia
10 lutego 2012 in Książka by Monika Stachura
Twórca legendarnej „Podróży za jeden uśmiech” zamienił obraz na słowo. Jednorazowo, ponieważ książka to „spłata długu wobec dwóch matek, Heleny i Karoliny”. W ten sposób powstała opowieść o tym, co w życiu z dala od planu filmowego.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Jestem synem dwóch matek, za to ani jednego ojca”. Niemożliwe? A jednak! Autor nigdy nie poznał swojego prawdziwego ojca, ale już jako kilkulatek dowiedział się, że wcale nie jest synkiem mamy Karoliny, lecz Helki – później mamy Heleny. To ciężka wiadomość dla małego dziecka. Z czasem pojawił się dylemat, która z kobiet jest ważniejsza. Sytuacja patowa, bo obie go kochały i on też obie kochał. Krążył więc między matkami, ze świadomością, że ta druga zawsze cierpi. Z tym poczuciem winy mierzy się chyba reżyser do dziś.

„Ta książka powstała  z potrzeby  opowiedzenia o tym, co przez lata nie dawało mi spokoju  i co skrzętnie skrywałem przed ludźmi i światem.  Jest też ona podziękowaniem dla tych wszystkich ludzi, którzy odegrali ważną rolę w moim życiu. Jest jednocześnie zapisem zdarzeń, miejsc i czasów, w których się rozgrywały”.

Jest w prozie Jędryki prywatność: intymne zwierzenia i czułość dla najbliższych;  jest  wojenna rzeczywistość i powojenne społeczeństwo. Ale dla mnie trochę za mało historii filmowych. „Szaleństwa Majki Skowron”, „Stawiam na Tolka Banana”… Wychowałam się na jego serialach, do niektórych powróciłam jako dorosła osoba i do dziś cieszy mnie wyłapywanie kadrów ze znanych miejsc w Warszawie – stąd pewnie ten niedosyt. Film jest oczywiście obecny w książce: padają nazwiska scenarzystów, aktorów, kolegów ze szkoły, pojawiają się pojedyncze wspomnienia z kolaudacji, ale liczyłam, że autor poświęci więcej uwagi tej jednej ze swoich miłości. A jest o czym opowiadać, przecież Stanisław Jędryka nakręcił kilkadziesiąt obrazów!

Wydawnictwo Prószyński i S-ka,  Warszawa 2012, s. 328


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI