Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

22 września 2011 in Książka by Monika Stachura

Moda na kryminały – książkowe zapowiedzi na jesień

Literaturoznawcy lamentują nad zepsuciem gustów literackich, ale kryminały trzymają się mocno. W 2009 roku Marcin Świetlicki otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za powieść „Jedenaście”, wrocławski Międzynarodowy Festiwal Kryminału gromadzi rzesze widzów, intelektualiści przyznają się do czytania książek detektywistycznych. Na sezon jesienny oficyny wydawnicze szykują kolejne premiery.

Powodów do narzekań nie będą mieli miłośnicy klimatów skandynawskich.  Na półki trafi m.in. siódma część sagi Camilli Lackberg, „Latarnik” (Wydawnictwo Czarna Owca, listopad), kolejny tom przygód komisarza Kimmo Joenty z fińskiego Turku, „Zima Lwów” (Wydawnictwo Akcent, listopad) i „Piramida” Henninga Mankella (WAB, listopad) – zbiór opowiadań o Kurcie Wallanderze i prawdopodobnie ostatnia okazja spotkania z tym introwertycznym komisarzem.

fot. materiały prasowe

Nakładem Wydawnictwa WAB ukażą się też nowe tytuły współczesnych autorów polskich. W tomie „Ziarno prawdy” (październik) powróci prokurator Tadeusz Szacki i poprowadzi śledztwo, w którym odżyją legendy o rytualnych mordach. „Mocne uderzenie” Ryszarda Ćwirleja to druga powieść autora w stylistyce późnego peerelu – festiwal w Jarocinie, poznański milicjanci z wydziału dochodzeniowego i nieodłączny cień Służby Bezpieczeństwa.

Wkrótce również nowa powieść Michała Witkowskiego, kryminał „Drwal” (Weltbild, d. Świat Książki, listopad) – historia pisarza, który w czasie wakacji na nad Bałtykiem zabawia się w detektywa i tropi tajemnicze zaginięcie sprzed lat.

Wśród jesiennych premier będą także tytuły z gatunki sensacji. „Łachmany i kości. Tajemnica mordu w Katyniu” (Wydawnictwo Bellona, październik) to osadzona w wojennych realiach historia z polskimi wątkami. Od strzału w tył głowy (tak jak oficerowie w Katyniu), ginie w Londynie sowiecki dyplomata, a trop Scotland Yardu prowadzi do przedstawiciela Rządu RP na uchodźstwie.

fot. materiały prasowe

Wydawnictwo Czarna Owca zapowiada „Nielegalnych” – współczesną opowieść szpiegowską, której akcja rozgrywa się w kilku krajach Europy Pn-Wsch, a najnowszą książkę Umberto Eco, „Cmentarz w Pradze” ma w swej ofercie Wydawnictwo Noir sur Blanc (listopad). Tym razem włoski pisarz pokusił się o przybliżenie genezy  „Protokołów mędrców Syjonu” – broszury zawierającej rzekome wykłady z kongresu Syjonistów, sfabrykowanej na początku XX w. Włoskie wydanie powieści naraziło autora na zarzuty o antysemityzm.

Moda na kryminały trwa. Wiedzą o tym wydawcy, więc na rynku z pewnością nie zabraknie tytułów na jesienne wieczory.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI