Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Papieski maestro, Gilbert Levine

Monika Stachura
Papieski.maestro
4 kwietnia 2012 in Książka by Monika Stachura
W zalewie publikacji typu „mój przyjaciel papież” pojawiła się rzecz warta zauważenia. „Papieski maestro” to opowieść Gilberta Levine’a, amerykańskiego dyrygenta z żydowskiej rodziny, o przyjaźni z Janem Pawłem II. Przyjaźni zrodzonej z wiary w moc muzyki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Koniec roku 1987 to schyłek Peerelu, bylejakość posunięta do imentu, nowohucki smog nad Krakowem i nerwowość  Służb Bezpieczeństwa.  Dyrektorem muzycznym Filharmonii Krakowskiej zostaje Gilbert Levine. Nie-Polak, niekatolik – prawdziwy obcy.  Jako pierwszy dyrygent z Zachodu w tej części Europy nie może pozostać niezauważony. Wkrótce trafia więc i do metropolity, kardynała Macharskiego, a dzięki jego rekomendacji – do papieskiego sekretarza, księdza Dziwisza. To początek przygody w Watykanie,  z którym muzyk zwiąże się na następne kilkanaście lat.

Levine  pisze własne wspomnienia, więc oczywiście przywołuje fakty ważne dla niego. Mimo że mieszka nad Wisłą w przełomowych czasach, to niewiele uwagi poświęca temu, czym żyło wtedy polskie społeczeństwo. Zauważa , że coś się dzieje, że ma to wpływ na atmosferę w orkiestrze, ale niewiele więcej. Nie wiem, jak było w rzeczywistości, ale z książki wyłania się obraz życia bardzo osobno.  Nie obrażajmy się jednak na autora, bo w podobny sposób napisana jest cała książka.  Równie mimochodem Levine informuje czytelników o wydarzeniach z życia swojej rodziny,  o której skądinąd wiemy, że jest dla niego bardzo ważna.

O czym jest więc „Papieski maestro”? O spotkaniu z Janem Pawłem II, które dogłębnie zmieniło życie autora. Zarówno w sferze czysto muzycznej (pozwoliło mu zrealizować zupełnie wyjątkowe projekty muzyczne), jak i duchowej (Levine przyznaje, że pod wpływem papieża wzmocniła się jego żydowska religijność).

Książka to przede wszystkim pasjonująca opowieść o muzyce, jej znaczeniu, możliwościach interpretacji. Pojawia się w niej jednak kilka innych ważnych wątków pontyfikatu Karola Wojtyły: uhonorowanie ocalonych z Zagłady, zbliżenie religii monoteistycznych, Jubileusz Roku 2000. Ciekawie jest obserwować, jak Levine „oswaja” Watykan. Z początku jest to dla niego obca, sformalizowana struktura – z czasem akceptuje tryb jej działania, choć czasem się buntuje albo nie rozumie, dlaczego coś się dzieje tak, a nie inaczej. Warto podkreślić, że mimo zażyłości z wieloma oficjelami, tak hierarchami kościołów, jak politykami i wpływowymi przedsiębiorcami, autor zachowuje szacunek i dystans, gdy o nich pisze. To przyjemna odmiana w stosunku do polskiego hucpiarstwa. Zazwyczaj omijam szerokim łukiem wszelkie okołopapieskie wspominki – tym bardziej cieszę się więc, że na ten tytuł trafiłam.

tłum. Magdalena Iwińska, Hanna Faryna-Paszkiewicz, Wydawnictwo Świat Książki, 2012, s.432

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI