Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Patricia Wood „Loteria”

Materiały prasowe
7 kwietnia 2011 in Książka by Marta Mizuro
Perry L. Crandall wygrywa na loterii 12 milionów dolarów. Od pieniędzy wolałby zapewne szybszy umysł – ma iloraz inteligencji wynoszący tylko 76 punktów. Ale właśnie dlatego, paradoksalnie, nie traci ani głowy, ani fortuny.

Jednak nie poradziłby sobie z tym nadmiarem szczęścia, gdyby wcześniej nie zdobył dwu innych skarbów – miłości swojej babci (która, niestety, nie doczeka uśmiechu losu) oraz grona oddanych przyjaciół. Ci zaś sprawdzają się także w bogactwie, skutecznie chroniąc Perry’ego przed nim samym. I przed jego karykaturalnie wręcz złą rodziną, której podłość sprawia, że czytanie scen z jej udziałem aż boli.

Jestem jednak pewna, że kreśląc tak demoniczny obraz krewnych, Wood prowokuje nas, abyśmy się w nim przejrzeli i zrobili rachunek z własnego lęku przed niepełnosprawnością. A obsadzając Perry’ego w roli narratora, zmusza do tego, żeby wejść w jego skórę. Usłyszeć, jak mówi, poznać jego system skojarzeń i zobaczyć, ile potrzebuje na nie czasu. Innymi słowy: spróbować wyobrazić sobie, jak to jest być trzykołowym rowerkiem wśród bolidów.

przełożył Andrzej Appel, Promic, Warszawa 2011, s. 224


Rajskie ptaki w Twoim ogrodzie

Wiosna i lato to czas wyjątkowych spotkań na świeżym powietrzu. Garden party czy weekendowe przyjęcia z bliskimi na tarasie mają swój niepowtarzalny i bezpretensjonalny urok. ...

Wywiad SENSu: Joanna Brodzik

Na prośby widzów wróciła właśnie na plan szóstego sezonu serialu z cyklu „Nad rozlewiskiem”, na prośbę naszej redakcji po raz trzeci pojawiła się na okładce ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI