Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

16 października 2011 in Książka by Monika-Stachura

Władimir Lipowiecki „Dziecięca arka. Jak Amerykanin ratował rosyjskie dzieci w burzliwych czasach po rewolucji”

Historia akademicka opisała już polityczne i społeczne skutki I wojny światowej. W Rosji tym bardziej dotkliwe, że wiązały się z rewolucją bolszewicką i wojną domową, która na Dalekim Wschodzie trwała aż do 1923 r. Kryzys ekonomiczny doczekał się wielu analiz, ale podręczniki nie poświęcają uwagi losom indywidualnych rodzin. Tę lukę częściowo wypełnia książka „Dziecięca Arka” Władimira Lipowieckiego. Częściowo, gdyż autor opisuje koleje tylko jednej z kilkudziesięciu (prawdopodobnie) grup dzieci i młodzieży ewakuowanych z Piotrogrodu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

fot. materiały prasowe

Wiosną 1918 r. w stolicy panuje głód. Rodzi się więc inicjatywa, żeby na kilka miesięcy wysłać dzieci na kolonie.  Przedsięwzięcie wspierają przedrewolucyjne towarzystwa dobroczynne. Rodzice mają nadzieję, że sytuacja wkrótce się poprawi i koloniści wrócą do domów przed zimą. Ale wszystko się komplikuje – wojna domowa obejmuje kraj i linia Kolei transsyberyjskiej przechodzi z rąk do rąk. Dzieci spędzają więc zimę na Syberii. Rodzice, widząc, że organizacje państwowe nie są w stanie zadbać o kolonię, zwracają się o pomoc do Amerykańskiego Czerwonego Krzyża.

I tak oto na arenę wkraczają dwaj jankesi: Riley Harris Allen (wcześniej i później redaktor „Honolulu Star-Bulletin) i Burle Bramhall (w cywilu uznany finansista). Obydwaj zostaną z kolonistami aż do końca eskapady. Amerykańcy opiekunowie,  uzależnieni od stosunków Waszyngton-Moskwa, wielokrotnie musieli walczyć z administracją o pieniądze i prawo kontynuowania rejsu.

„Dziecięca Arka” to wzruszająca i drobiazgowa opowieść o wymuszonej wielką polityką podróży dookoła świata, nad którą autor pracował 25 lat!  Książka tym cenniejsza, że solidnie udokumentowana – zawiera odpisy dzienników, przywołuje wspomnienia uczestników, odwołuje się do korespondencji prywatnej i oficjalnej. Z przypisów  dowiadujemy się, że całe to imponujące przedsięwzięcie było przez lata okryte tajemnicą. Wydanie książki uruchomiło lawinę komentarzy i korespondencji  do autora. Żona wybitnego choreografa , Leonida Jacobsona, napisała m.in. „Trzymał [mąż] w tajemnicy swoją odyseję, ale chciał, żeby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób, i marzył, że kiedyś powstanie o niej książka, a nawet film. I ten cud, bo inaczej nie mogę tego nazwać, nastąpił.” Władimir Lipowiecki zadedykował tom swojej matce, Rozie Lipowieckiej, która ratowała dzieci w czasie II wojny światowe. On sam uratował od zapomnienia tysiące kolonistów i ich opiekunów, także tych bezimiennych, z innych ośrodków.  Czyż może być piękniejszy hołd?!

 

przełożyły Wiesława Karczewska, Ewa Rojewska-Olejarczyk,  Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011, s. 656


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI