Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Za wszystko trzeba płacić, Aleksandra Marinina

Monika Stachura
WAB
WAB
18 kwietnia 2012 in Książka by Monika Stachura
Oficer Anastazja Kamieńska, a mniej oficjalnie: Aśka, Nastia, Stasieńka powraca w kolejnym tomie cyklu o kryminalnych z Moskwy. I jak zawsze musi się dużo nagłówkować, żeby w prowadzonym śledztwie nie zrobić o ten jeden krok za dużo.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Intryga powieści zbudowana jest wokół badań nad preparatem wzmacniającym aktywność intelektualną. Nie chodzi o magiczny środek, który zrobi geniusza z największego idioty, ale o sposób na maksymalne wykorzystanie posiadanych zdolności. Idealne rozwiązanie dla wszystkich, których dopadła nagła niemoc twórcza. Cel udaje się uzyskać dosyć szybko – trudniej jest wyeliminować efekt uboczny. A efekt dyskwalifikuje preparat, bo pacjenci po jego użyciu… umierają.  Nieświadomi, rzecz jasna, że posłużyli za króliki doświadczalne w tym pseudonaukowym projekcie.

Do pomyślnego zakończenia prac niezbędne się notatki profesora Lebiediewa, który wcześniej zajmował  się tymi badaniami. Niestety zmarł nie w porę, a zapiski przypadły żonie niechętnej do bezpłatnego ich udostępnienia. Papiery profesora są jednak na tyle ważne, że obiekcje wdowy trzeba przełamać  za wszelką cenę. Także za cenę popełnienia przestępstwa. Pierwsze z nich wydarza się poza Rosją, więc w normalnych okolicznościach Kamieńska nie miałaby z nim nic wspólnego. Ale przypadkiem dotyka ono Eduarda Pietrowicza Denisowa, „znajomego” milicjantki z drugiej strony barykady, który zleca śledztwo prywatnemu detektywowi.  I w ten sposób w „ Za wszystko trzeba płacić” pojawia się Anastazja.

Aleksandra Marinina  ma już w Polsce rzeszę wiernych czytelników. Długo by się zastanawiać, dlaczego jej bohaterka  – a raczej antybohaterka, chorowita, zaniedbana oficer śledcza  z Moskwy –  budzi takie zainteresowanie. Być może właśnie dlatego,  że jest taką niepozorną kobietą, początkowo lekceważoną przez przeciwników.  Ci zazwyczaj za późno (dla siebie) rozumieją, że należało się jej wystrzegać. Ja sama sięgam po kolejne kryminały moskwianki też dlatego, że dzięki nim dowiaduję się wiele o współczesnej Rosji, którą autorka, była śledcza, poznała od tej najciemniejszej strony. Akurat w „Za wszystko trzeba zapłacić” powiela wcześniejsze schematy i mnie osobiście zabrakło czegoś nowego, ale wierzę, że Aleksandra Marinina jeszcze nie raz nas  zaskoczy.

tłum. Aleksandra Stronka,  Wydawnictwo WAB, Warszawa 2011, s.520

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI