Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

16 sierpnia 2016 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

Książki dla kobiet na urlop

Wiele osób ma już wakacje za sobą, ale lato jeszcze się nie kończy. Poza sezonem jest spokojniej i ciszej, więc wrześniowe wyjazdy mają wielu amatorów. Oto dwie powieści, które warto zabrać ze sobą na urlop.

Tak się składa, że te wakacje spędziłam, czytając głównie o kobietach. Jako szczęśliwa posiadaczka czytnika zbierałam przez kilka miesięcy pliki z propozycjami nowości kilku zaprzyjaźnionych wydawnictw. Wszystko po to, by rozsiąść się wygodnie na plaży i godzinami żyć w innym świecie… Czy faktycznie w innym? Nie do końca.

470901-352x500Okazało się, że wiele przeżyć, lęków i zachwytów bohaterek jest mi bardzo bliskich. One są lub były wręcz „moje”. Te same emocje, trudne wybory. No i lęk przed zmianą, temat ostatnio modny i jeśli pisarki sięgają po losy bohaterek współczesnych – niejako oczywisty. A mowa o kobietach, które przeżywają kryzys w małżeństwie, sięgają po nowe erotyczne doznania, wyjeżdżają w podróż w poszukiwaniu siebie samej: jedna, jadąc do Europy z koleżankami i nastoletnią córką, a druga – uciekając w świat wewnętrznych rozterek na własnej kanapie i w sieci. Obie na progu dojrzałości, spełnione zawodowo, z przystojnymi mężami, wakacjami za granicą i sushi kupowanym na lunch. Na zewnątrz żyją w idealnym świecie, ale za zamkniętymi drzwiami ich sypialni i kuchni czają się prawdziwe problemy wynikające, jak to zwykle u ludzi bywa, z braku komunikacji – z partnerami i z samymi sobą… Brzmi znajomo, prawda?

Ewa z powieści „Podróż w stronę czerwieni” Sylwii Zientek traci pracę w korporacji, jej mąż decyduje się na wyjazd na zagraniczną placówkę, a dzieci dorastają i żyją własnymi sprawami. Bohaterka chce zawalczyć o siebie. Postanawia napisać scenariusz o fascynującej ją poetce – Marii Komornickiej i wyruszyć śladem jej literackich tropów. Dołączą do niej przyjaciółki,  które także są na swoich życiowych zakrętach. Podróż wiedzie przez Europę aż do Marakeszu. Po drodze Ewa pozna tajemniczego Simona i przeżyje z nim fascynujący romans. Czy zakończy on okres rozterek w jej życiu? Wiele pytań pozostaje w tej powieści bez odpowiedzi. Psychologiczne tło akcji i otwarte zakończenie to największe zalety tej historii.

Stachula_IdealnAnita, bohaterka „Idealnej”, debiutu Magdy Stachuli ma perfekcyjnie zorganizowane życie, urodę i pieniądze. Z przystojnym i porządnym mężem oraz ukochaną kotką zajmuje piękne mieszkanie w Krakowie. Ale cały ten perfekcyjny układ zaczyna się walić z powodu jednego niespełnienia: Anita nie może mieć dzieci i nie potrafi o tym rozmawiać z Adamem, swoim mężem. Nie ma bliskiej przyjaciółki, z którą mogłaby dzielić się swoim problemem; nie chodzi na terapię. Ze swoim bólem i smutkiem pozostaje sama.

Autorka przestawia kryzys kobiety i jej małżeństwa z kilku perspektyw: samej bohaterki, jej męża, jego kochanki i tajemniczego znajomego Anity z sieci – Eryka. To bardzo ciekawy zabieg, ponieważ Stachula ma dar opowiadania. Jej świat wciąga i intryguje, zwłaszcza że w powieści pojawia się także wątek sensacyjny. Zmiana perspektywy z warszawskiej na krakowską przeniosła mnie na ulice innego miasta, ale typowi ludzie sukcesu w okolicach czterdziestki wszędzie są podobni: eleganccy, smutni i pogubieni.

Obie książki skłoniły mnie do przemyśleń i przywołały wspomnienia. Choć nie wierzę w terapeutyczną moc literatury popularnej, na pewno ta lektura była bardzo pożyteczna. Warto przyjrzeć się innym kobietom, by potem odważnie zerknąć do lustra. Polecam oba tytuły!

„Podróż w stronę czerwieni”, Sylwia Zientek, Wydawnictwo Muza 2016, s.416
„Idealna” Magda Stachula, Wydawnictwo Znak literanova 2016, s.216


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI