Kto kupi Astona Martina ze „Spectre”?

www.007.com

Aston Martin DB10 znany z ostatniego odcinka przygód agenta Jej Królewskiej Mości trafi do sprzedaży 18 lutego 2016. Szacowana cena wywoławcza: 1,3 – 2 mln euro.

Na potrzeby filmu „Spectre” wykonano 10 modeli samochodu, do końca zdjęć przetrwały tylko dwa, a że jeden tradycyjnie trafi do muzeum marki, wartość kolekcjonerska egzemplarza wystawionego do sprzedaży jest bardzo wysoka i specjaliści spodziewają się zażartej licytacji, zwłaszcza że tablica nosi autograf Daniela Craiga. Poza samochodem można będzie kupić także inne gadżety 007: zegarek Omega Seamaster, wyceniony na 5,3 tys. euro, oraz okulary Toma Forda w cenie wywoławczej 7,9 tys. euro. Za sprzedaż odpowiada słynny dom aukcyjny Christie’s, a zysk zasili konto organizacji Médecins Sans Frontières (Lekarze bez Granic otrzymali w 1999 Pokojową Nagrodę Nobla).

To nie pierwsza „wyprzedaż” samochodów Jamesa Bonda. W 2010 Aston Martin, który służył Seanowi Connery’emu w Seanowi w trzecim odcinku serii pt. „Goldfinger”, znalazł nowego właściciela za 3,4 miliony euro, a w 2013 650 tys. euro uzyskano za podwodny pojazd Rogera Moore’a ze „Szpiega, który mnie kochał”.

Bond znany jest jako killer samochodów. Podczas amerykańskiej promocji filmu „Spectre” powstał nawet skecz z udziałem Craiga nawiązujący do tragicznych losów pojazdów wypożyczanych przez 007.