Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Kto otrzyma warszawską nagrodę literacką?

Nagroda Literacka m.st. Warszawy
30 marca 2017 in Kultura by redakcja
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Jej historia sięga lat przedwojennych, ale po wojnie została zawieszona. Do tradycji powrócono w 2008. W tym roku odbędzie się już 10. edycja nowej odsłony nagrody. O zwycięstwo walczy 12 tytułów. Ogłoszenie wyników 27 kwietnia.

Nazwiska nominowanych zostały ogłoszone równolegle w ponad osiemdziesięciu warszawskich klubokawiarniach i bibliotekach, a także – zgodnie ze starym obyczajem – przez rozproszonych po stolicy „krzykaczy”. Ta akcja ma podkreślić lokalność i tradycję nagrody, a jednocześnie – nowoczesne podejście do upowszechniania literatury.

Przywrócona nagroda na stałe wpisała się w krajobraz kulturalny stolicy, budzi coraz większe zainteresowanie czytelników i wydawców. W tym roku zgłoszono do niej ponad 400 książek. – Pobiliśmy rekord w tej edycji – mówi Janusz Drzewucki, przewodniczący jury – zgłoszono aż 449 tytułów w czterech kategoriach, a najwięcej w kategorii proza – 174 książki. W kategorii poezja zgłoszono do konkursu 114 tomów poezji. Książki o Warszawie to 40 zgłoszonych pozycji, literatura dziecięca – 121.

Autorzy mają o co walczyć. Zdobywcy wyróżnień w poszczególnych kategoriach otrzymają po 20 tysięcy złotych.W kategorii literatura dziecięca nagroda trafi zarówno do autora tekstu, jak i ilustratora. Zdobywca specjalnego tytułu Warszawskiego Twórcy otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. Nazwiska laureatów poznamy w trakcie uroczystej gali 27 kwietnia w Teatrze Studio.W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. byli między innymi Annę Janko, Urszula Kozioł, Joanną Papuzińska, Andrzeja Stasiuka czy Marka Nowakowskiego.

Nominacje:

W kategorii „proza”:

 • Brygida Helbig „Inna od siebie”, Wydawnictwo W.A.B.
 • Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, Wydawnictwo W.A.B.
 • Aneta Prymaka-Oniszk, „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, Wydawnictwo Czarne

W kategorii „poezja”:

 •  Jerzy Kronhold, „Skok w dal”, Wydawnictwo Literackie 
 • Adrian Sinkowski, „Raptularz”, Biblioteka „Toposu”
 • Dariusz Suska „Ściszone nagle życie”, Wydawnictwo Znak

W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”:

 • Jolanta Nowaczyk oraz Daria Solak, „Ala ma kota. A Ali?”, Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Łukasz Olszacki oraz Jola Richter-Magnuszewska, „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm”, Papilon
 • Marcin Szczygielski oraz Magda Wosik „Klątwa dziewiątych urodzin”, Wydawnictwo Bajka

W kategorii „edycja warszawska”:

 • Łukasz Lubryczyński i Karolina W. Gańko „Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku”, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 • Tomasz Mościcki „Warszawskie sezony teatralne 1944-1949”, Fundacja Historia i Kultura
 • Grzegorz Piątek „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, Wydawnictwo: W.A.B.

Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI