Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Teatr Polonia, fot. Krzysztof Bieliński
Teatr Polonia, fot. Krzysztof Bieliński
1 marca 2016 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Kto się boi Virginii Woolf?“ w Teatrze Polonia

Historia o kryzysie w związku i różnicy pomiędzy tym, co widzimy, a tym, co się dzieje naprawdę między dwójką ludzi, którzy nie radzą sobie z sobą i własną rozpaczą, została mocno i współcześnie przetłumaczona przez reżysera spektaklu Jacka Poniedziałka. A Krzysztof Dracz i Ewa Kasprzyk w głównych bohaterów słynnego dramatu  Edwarda Albee zagrali koncertowo.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dracz w roli George’a znakomicie, z perfidią i spokojem doprowadza do finału okrutnej gry towarzyskiej, w której ofiarami są wszyscy uczestnicy: jego żona Marta (Ewa Kasprzyk), młodzi naukowcy zaproszeni na krótkiego nocnego drinka- Nick (Piotr Stramowski) i Skarbie (Agnieszka Żulewska). I wreszcie on sam.

George jest sfrustrowanym 40-latkiem , mężem córki rektora uczelni, który nie zrobił naukowej kariery. Marta to piękna, uzależniona od alkoholu i swoich fantazji dojrzała kobieta. Tak bardzo nieszczęśliwa, że musi nieustannymi wybuchami złości i wrzaskami uwalniać pokłady emocji, które co wieczór wzbierają w niej do granic wytrzymałości. Wlewa w siebie hektolitry ginu z lodem, gryzie szklanki, ciska przekleństwami. Wszystko to po to, aby na chwilę George nie przestał o niej myśleć, być z nią. Dla niego to wszystko. Nawet zdrada. Ewa Kasprzyk pokazuje w tej roli klasę – po fali ogromnej nadekspresji potrafi w finale pięknie wyciszyć się i pokazać, co naprawdę czuje jej bohaterka. Sądzę, że duża w tym zasługa także jej scenicznego partnera. Dracz jest wzruszający i wkurzający, słaby i silny… Jego teatralna robota była tak precyzyjna i konsekwentna, że nie mogłam oderwać od niego wzroku.

Okrutna gra między parą dojrzałych kochanków zostaje także wykorzystana dla upokorzenia młodej pary, która pojawia się w kampusie. Słusznie zauważyli już recenzenci, że reżyser odebrał młodym aktorom możliwość scenicznej ekspansji. Najmocniejszą scenę sfilmował i pokazał na ekranie, a była bardzo dobrze zagrana i wyraźnie pokazywała, że w tej temperaturze emocji możliwości kreacyjne obojga młodych aktorów rozkwitają. Stramowski grał u Mai Kleczewskiej i w „Pitbullu”, a Żulewska zebrała zasłużone pochwały po świetnych rolach filmowych(„Demon”, „Chemia”). Oboje mają nam jeszcze sporo do zaproponowania na scenie. Natomiast kadr filmowy z Betty Davis jest potrzebny, dodaje spektaklowi urody.

W tym przedstawieniu dobrych i ważnych scen nie brakuje, aktorstwo jest na wysokim poziomie, a język przekładu wyrazisty i mocny. Słowa dramaturga trafiają w sedno i zapadają w pamięć. Dlatego warto i trzeba ten spektakl obejrzeć.

„Kto się boi Virginii Woolf?“,Edward Albee, przekł. i reż. Jacek Poniedziałek, premiera 29 stycznia 2016, Teatr Polonia w Warszawie


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI