Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Dorota Masłowska – Między światami

Remigiusz Grzela
fot. Rafał Masłow
fot. Rafał Masłow
19 grudnia 2011 in Wywiad by Remigiusz Grzela
Po jej głośnym debiucie, który wywrócił polską literaturę „do góry słowami”, niektórzy mówili, że napisała już swoją najlepszą książkę. Tymczasem wciąż pisze lepsze. W każdej kolejnej powieści czy sztuce stwarza świat, którego się nie spodziewamy. Ktoś powiedział, że odkąd się pojawiła, można już tylko pisać tak, jakby się tańczyło na rzęsach. Ale Dorota Masłowska jest bezwzględna wobec siebie. I bezlitosna dla dziennikarzy. W rozmowie „Zwierciadła” opowiada o swoim życiu między książkami .

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

– Jak wygląda życie, kiedy kończysz pisać?

– W tych okresach, kiedy piszę, wszystko mi się w życiu zgadza; to jest dla mnie pełnia. Praktyczna strona rzeczywistości może być zaniedbana, ale doświadczam tak wielkiej przygody umysłowej i duchowej, że wynagradza mi ona spanie w ubraniu. Euforia, adrenalina i dużo starych herbat. Wszystko mnie interesuje, wydaje się zabawne, wielomówne, pełne znaczeń. Potem, kiedy skończę pisać, jeszcze przez chwilę jestem szczęśliwa, nadmiernie rozmowna. Aż wreszcie przychodzi okres całkowitego osierocenia, kaca i wygnania. Jestem osobą z mocno zdefiniowanym powołaniem i kiedy pracuję, czuję się sprzęgnięta z życiem, spełniona, niezniszczalna. Potem oczywiście zaczynają się schody.

– Na kacu jesteś dłużej?

– Oczywiście. To porównanie jest całkiem trafne, bo to jest trochę jak wracanie z cudownego sylwestra. Przez kilka godzin śni ci się jeszcze, że na nim ciągle tańczysz, tylko już jakby w piżamie. A potem budzisz się, machając rękami w powietrzu, bez paliwa.

– Czytanie może być dopływem paliwa?

– Już myślałam, że nie, że literatura przestała wywoływać większe reakcje chemiczne w moim mózgu. Ale ostatnio wzięłam z półki Schulza, jakiś upokarzający egzemplarz, „lektury z opracowaniem”, zalany herbatą. Otworzyłam i zakręciło mi się w głowie, co to za spiętrzenie, korowód dziwacznych wizji, wszyscy spece z Pixara powinni się podać do dymisji. Nagle taka mała książeczka przypadkiem w środku dnia zabiera mnie na taki rollercoaster, jakiego nie ma w żadnym Disneylandzie. Byłam zdumiona i szczęśliwa.

– Kiedyś zachwycałaś się też złą literaturą, mówiłaś o czytaniu Rodziewiczówny.

– To prawda, lubię pokraczne twory literackie. Chociaż trochę szkoda już mi neuronów na złe książki.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI