Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

22 sierpnia 2012 in Wywiad by Kasia Kazimierowska

Gołda Tencer: Ten festiwal ma swoją duszę

O 9. edycji festiwalu Warszawa Singera opowiada jego pomysłodawczyni i dyrektorka Teatru Żydowskiego Gołda Tencer.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Przed nami 9. edycja jednego z najbardziej wyczekiwanych w stolic festiwali, czyli Warszawa Singera. Po raz drugi festiwal zawita na Pragę – czym ujęła Panią ta długo niekochana przez lewy brzeg dzielnica?

Fot. G.Press

Zdaję sobie sprawę, że festiwal zawsze się kojarzy z ulicą Próżną i placem Grzybowskim, ale Praga jest także miejscem, które kocham. Gdy w 1969 roku przyjechałam do Warszawy, mieszkałam właśnie na ulicy Konopackiego. A dziś Praga z jednej strony wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś, a z drugiej wciąż odnajduję tam dawny klimat kawiarni i teatrów. Zresztą Praga ma ogromne tradycje żydowskie, stąd obecność festiwalu na prawym brzegu Wisły jest naturalna. Gdy w zeszłym roku festiwal po raz pierwszy zawitał na Pragę, byłam zachwycona różnorodnością knajp i miejsc.

Warszawa Singera na Pradze zaistnieje w knajpach i kawiarniach, które od kilku lat ożywiają życie kulturalne dzielnicy, ale pojawi się też na praskiej plaży.

W kawiarniach zrobimy małe koncerty, spotkania muzyczne, a po samej Pradze zorganizujemy muzyczne spacery. Tymczasem na praskiej plaży La Playa odtworzymy klimat Tel Awiwu. Tu Warszawa spotka Izrael, z jego sztuką i artystycznym duchem. Jak mówi klasyk, Wisła szemrze po żydowsku. Akcja artystyczna na praskiej plaży to kolejna odsłona świetnej współpracy z Fundacją Ja Wisła. W tym roku na Pradze pojawią się palmy, leżaki i klimat jak w Tel Awiwie.

W programie festiwalu znalazło się 200 imprez, wręcz niemożliwością jest wszystkiego doświadczyć. Na jakie wydarzenia Pani czeka?

Na pewno na wszystkie koncerty, zwłaszcza koncert Kayah, podczas którego zaśpiewa ona pieśni w jidisz i po hebrajsku. Czekam też na koncerty The Klezmatics, Davida Krakauera i Franka Londona. Wyjątkowy będzie też występ Joshuy Nelsona, który śpiewa tzw. kosher gospel. W tym roku mamy też bogaty program teatralny. Do warszawy przyjadą teatry z Francji, Izraela, ale nie zabraknie w repertuarze programu Teatru Żydowskiego. Czekam tez na bogactwo małych form teatralnych, które będziemy mgli podziwiać na obu brzegach Warszawy.

A czym zaskoczy nas plac Żydowski?

Jak zawsze świetnymi koncertami, no i tym, co warszawiacy uwielbiają – wielkim jarmarkiem. A ja wraz z bratem poprowadzę warsztaty kulinarne znane pod nazwą Kuchnia mamy Sonii, w hołdzie naszej mamie. Wspaniale jest raz w roku pokazać Warszawie to wszystko, co kocham.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI