Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Legandarny „Ptak” Aliny Szapocznikow odnaleziony

redakcja
Ptak, Alina Szapoczmikow, 1959 r, fot. Desa Unicum
Ptak, Alina Szapoczmikow, 1959 r, fot. Desa Unicum
20 marca 2016 in Kultura by redakcja
Przez ponad pół wieku była uważana za zaginioną. Legendarna rzeźba „Ptak” Aliny Szapocznikow została właśnie odnaleziona w Stanach Zjednoczonych. Licytacja pracy odbędzie się 7 kwietnia 2016, a od 29 marca pracę można oglądać w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
Rzeźba „Ptak” powstała pod koniec lat 50. w pracowni przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W Polsce Alina Szapocznikow była już artystką znaną i docenianą, chciała podbić rynek amerykański. Pierwszym sukcesem była zbiorowa wystawie „Polish Painting and Scupture” w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 roku. Po wystawie słuch o „Ptaku” zaginął. Pracę można było oglądać jedynie na zdjęciach (np. autorstwa Tadeusza Rolke z 1959 roku).Nieoczekiwanie odnalazła się w stanie Nowy Jork. Dystyngowany kolekcjoner – przy okazji prezentacji obrazów ze swojej kolekcji – poprosił eksperta o pomoc w identyfikacji pewnej rzeźby. Prywatne poszukiwania okazały się bezowocne. Charakterystyczna 160-centymetrowa rzeźba była przechowywana w osobnym pomieszczeniu gospodarczym przypominającym drewnianą szopę schowaną w cieniu domu i okazała się być zaginioną od ponad 50 lat pracą najwybitniejszej polskiej artystki, Aliny Szapocznikow! Ekspertem był Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Alina Szapocznikow
była jedną z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarek. Ostatnie lata przyniosły prawdziwy renesans zainteresowania jej twórczością. Indywidualna, retrospektywna  wystawa „Sculpture Undone 1955-1972” odniosła ogromny sukces w czołowych ośrodkach sztuki: Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli, Hammer Museum w Los Angeles i na koniec MoMA w Nowym Jorku. Londyńska Tate Modern w 2012 roku poświęciła artystce serię pokazów filmowych i wykładów. Prace powstałe po 1963 (gdy artystka wyjechała do Paryża) pojawiają się na aukcjach na całym świecie, ale ta konkretna rzeźba jest prawdziwym unikatem. Według szacunków może osiągnąć cenę sprzedaży od 900 tysięcy do 1,4 miliona złotych.
Na najbliższej licytacji w Dom Aukcyjnym DESA Unicum pojawią się także prace innych znakomitych artystów, m.in. Mirosława Bałki, Władysława Hasiora, Magdaleny Abakanowicz czy Igora Mitoraja. Wszystkie będą do obejrzenia na wystawie, która potrwa od 29 marca do 7 kwietnia.

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI