Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

6 czerwca 2016 in Kultura by redakcja

Leon Niemczyk: nieznane fakty z życia aktora

Leon Niemczyk był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych. Przez blisko 50 lat zagrał w kilkuset filmach. Uznanie przyniosła mu rola Andrzeja w słynnym „Nożu w wodzie” Romana Polańskiego. Ma swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd.

Odszedł 29 listopada 2006 roku. O 7 lat dłużej żył jego straszy brat, Ludwik.

Historię ich życia i relacji opisała Maria Nurowska w swojej najnowszej książce „Bohaterowie są zmęczeni”.

Fizycznie bardzo do siebie podobni. Czy podobnie było pod względem charakterów?

Nie odpowiemy na to pytanie. Autorka pozwoliła dzięki unikalnej narracji popatrzeć na wydarzenia, które ich poróżniły z dwóch stron. Z punktu widzenia każdego z bohaterów.

Oprócz tego przedstawia w książce nieznane fakty z ich życia, jak choćby to, że Leon Niemczyk był np. w czasie wojny osobistym szoferem generała George’a Pattona.

Jak przypomina portal tvn24.pl Ludwik Niemczyk w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie pomógł uciec na Zachód swojemu bratu Wacławowi, a później jeszcze czterem innym osobom. Gdy usiłował uciec razem z bratem Leonem, został schwytany i trafił do więzienia.

Po wyjściu na wolność zaplanował ostateczną ucieczkę wraz z żoną, jej siostrą i mężem. Udało im się przekroczyć most w Świnoujściu i przedostać się do Ahlbecku i dalej do amerykańskiej strefy Berlina. Ludwik Niemczyk mieszkał w Kanadzie.

LEON-NIEMCZYK_PRZECZYTAM_FACEBOOK (1)


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI