Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

16 kwietnia 2014 in Kultura by Promocja

„Lot nisko nad ziemią” – opowieść o marzeniach, szczęściu i rozpaczy

„Lot nisko nad ziemią" to doskonale napisane studium życia współczesnej kobiety – powieść, od której nie można się oderwać. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wszystko pamiętam z tamtych czterech dni, każdą tęsknotę, każdą myśl. I smutek, który mi towarzyszył w po­niedziałek w przedszkolu, szczególnie na widok rozrabiające­go Kacpra. „Jak różne są rzeczy ukryte w króciutkim wyrazie żal”, podsumował mój ukochany poeta Tuwim, który wszystko rozumiał. Znów zamykałam przedszkole, znów był mróz i znów miałam zamiar powlec się do domu nieco okrężną dro­gą, kiedy usłyszałam za sobą głos:

– Pani Weroniko…

– To pan… – Powiedziałam „pan”, mimo że na spacerze mó­wiliśmy do siebie po imieniu. Miałam ochotę wrzasnąć wiel­kim głosem: „Dlaczego dopiero dziś przyszedłeś?! Dlaczego pozwoliłeś mi myśleć, że nic się nie stało?!!!”.

– Pozwoli się pani zaprosić na spacer? – zapytał. – Miałam zamiar właśnie iść do domu – odpowiedziałam.

– O – skonfundował się nieco. – To może ja mógłbym panią odprowadzić do domu albo chociaż do autobusu?

Uśmiechnęłam się.

– Chciałam powiedzieć, że miałam zamiar wracać do domu spacerem. Ja nie boję się mrozu.

– O, to całe szczęście, bo ja myślałem, że pani mi odmawia…

Tyle lat potem kochałam jego uśmiech. Uśmiechał się tak charakterystycznie. Nagle pokazywał wszystkie zęby, białe i równiuteńkie. Potem ramiona mu drgały i śmiał się już gło­wą, rękoma, tułowiem, nogami, przytupywał, kiedy było coś szczególnie wesołego.
– Bałem się, że pani mnie nie pamięta… – zaczął, kiedy szli­śmy przez park w stronę mojego osiedla.

– Pamiętam… – rzuciłam lekko. – Mam dobrą pamięć. Poza tym…

Poza tym uważam, że jesteś mężczyzną mojego życia, po­wiedziałam w myślach, a zamiast tego dodałam:

– A poza tym… sytuacja była niecodzienna i sprzyjała zapa­miętaniu… pana…

Znów się roześmiał.

– Szczerze mówiąc – powiedział cicho, kiedy byliśmy na skraju parku – dla mnie to też była niecodzienna sytuacja…

– Bo widzi pani – zaczął. – Ja chciałem przyjść już we czwar­tek, bo ja chciałem…

Nadstawiłam uszu. Bardzo chciałam usłyszeć jakieś dobre usprawiedliwienie.

– Tylko że wyjechałem w delegację i wróciłem w piątek wieczór. Takie szkolenie miałem, w mojej pracy… Musiałem jechać…

To było dobre usprawiedliwienie. Nie było go w czwartek i piątek, a w sobotę nie pracowaliśmy.

– Nie musi pan się usprawiedliwiać – dodałam dla porząd­ku. – Na pewno chce pan dalej iść? Bo to jeszcze kawałek, ale jeżdżą autobusy, ja mogę pojechać albo pan może wrócić… – Weroniko – powiedział, zatrzymując się i zaglądając mi głę­boko w oczy. – Nie ma mowy, żebym cię zostawił tu i teraz…

W ten sposób gładko przeszliśmy nie tylko na „ty”, ale do wspólnego życia, tak zwanego „chodzenia” na początek, po­tem do wszystkiego, co łączy zakochanych w sobie ludzi, na małżeństwie kończąc.

Znałam przystojniejszych mężczyzn, marzyłam nawet o ta­kim czy innym bracie koleżanki, chłopaku z klasy wyżej czy – na studiach – o dość przystojnym profesorze pedagogiki spe­cjalnej. Ale to były tylko takie myśli. Wiedziałam, że z moją urodą, a właściwie jej brakiem, nie znajdę sobie przystojnego chłopaka, ale Sławek, on był dla mnie jedynym z milionów. Gdyby coś się stało i on nie mógł ze mną być, nie przyszedłby wtedy pod przedszkole, wcześniej po dziecko sąsiadki, moje życie byłoby zupełnie puste i pozbawione jakiegokolwiek bla­sku. Bo ja przy Sławku byłam królową, nie żabą, ale piękną istotą zdolną unieść cały świat.

– Nie zostawiaj mnie tu i teraz, w ogóle nie zostawiaj… – powiedziałam, nie bacząc na to, że może należało udawać, że ja nie wiem, o co chodzi, albo dla mnie to tylko spacer.

Wziął mnie za rękę, wsunął moją dłoń w swoją rękawiczkę i to było pierwsze nasze fizyczne zbliżenie, tak intensywne, że pamiętam je do dziś.

– Nie mam zamiaru. – Zapewnił wtedy.

Często tak mówił. Kiedy był w szpitalu, też poprosiłam: „Nie zostawiaj mnie”, a on odpowiedział, że nie ma zamiaru. Wtedy oboje nie wiedzieliśmy, że stanie się to, co się musi stać. Prze­szedł dwie skomplikowane operacje, ale nie przeżył…

 Fragment pochodzi z książki „Lot nisko nad ziemią”, Ałbena Grabowska, Wydawnictwo Zwierciadło 2014, s. 336. „Lot nisko nad ziemią” do kupienia w naszej księgarni.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI