Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

4 lipca 2015 in Kultura by redakcja

Lupa otwiera festiwal w Awinionie

Dziś rozpoczyna się 69. Festiwal Teatralny w Awinionie. „Wycinka" Krystiana Lupy jest pierwszym spektaklem teatralnym tegorocznej edycji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Festiwal w Awinionie to jeden z najważniejszych na świecie przeglądów współczesnego teatru. Odbywa się każdego lata od 1947 i od początku cieszy się całkowitą swobodą artystyczną. W tym roku festiwal potrwa od 4 do 25 lipca. W kilkudziesięciu miejscach w mieście zaplanowano blisko sto różnych wydarzeń, w tym ponad 40 spektakli teatru i tańca, projekcje filmów, debaty, spotkania z pisarzami. Równolegle do oficjalnego programu, w ramach Avignon Off, który w tym roku obchodzi okrągła 50. rocznicę, można oglądać setki niezależnych pokazów, występów, performansów.

Dyrektor festiwalu, reżyser i dramaturg Olivier Py, charakteryzuje tegoroczną edycję w następujący sposób: „wielu żyjących autorów, z klasyków Szekspir, znaczący udział sztuki Bliskiego Wschodu i krajów arabskich, otwieranie się na nowe przestrzenie miasta, oferta dla młodych widzów i nowi artyści”. Awinion 2015 odbywa się pod hasłem „Jestem inny”, Py jest wielkim orędownikiem otwarcia na inność – gdy w zeszłym roku władzę w mieście objęli politycy Frontu Narodowego, zagroził nawet wyprowadzką.

Po raz pierwszy swoją sztukę zaprezentuje w Awinionie Krystian Lupa, dobrze znany francuskim teatromanom i ceniony przez krytykę. „Wycinka” z Teatru Polskiego we Wrocławiu jest adaptacją powieści Thomasa Bernharda i opowiada o spotkaniu artystów, którzy kiedyś byli związani w nieformalnej grupie twórczej. Wieczór staje się okazją do wyrażenia lęków, pretensji, żalów dawnych przyjaciół i przekształca się w dyskusję o wolności, o roli artysty we współczesnym świec. Spektakl był najbardziej oczekiwaną premierą teatralną sezonu 2014/2015 i z podobnym zainteresowaniem jest opisywany w Awinionie. „Wycinka” zainauguruje tegoroczną odsłonę festiwalu, rozpocznie się o godz. 15 i od tej samej porze będzie pokazywana przez 4 następne dni.

Wieczorem na Dziedzińcu Honorowym Pałacu Papieży odbędzie się przedstawienie „Król Lear w reżyserii Oliviera Py. To właśnie tutaj dramatem „Ryszard II” Szekspira rozpoczęła się blisko 70 lat temu historia festiwalu. Widownia może pomieścić aż 2000 osób, ale i tak bilety na  spektakle na tej najbardziej prestiżowej scenie w mieście rozchodzą się najszybciej.


Strefa zakupów


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI