Made in POLIN. Podróż przemian: pierwsze urodziny Muzeum POLIN

Made in POLIN to trzydniowe święto (9-11 października 2015) z okazji pierwszych urodzin wystawy stałej w Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Podróży przemian. W rok po otwarciu wspólnie z widzami, artystami i animatorami kultury spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest przemiana i w jaki sposób można ją przeżyć odwiedzając muzeum. W programie wystawy, koncerty, spektakle, filmy i warsztaty, a na deser… uczta. Po raz pierwszy zostanie też przyznana Nagroda POLIN.
Plakat_Made_in_POLINMade in POLIN wypełnią premiery artystycznych projektów specjalnych. Znakomity izraelski mandolinista Avi Avital zagra z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Posłuchamy również specjalnie przygotowanego projektu „pianohooligana” Piotra Orzechowskiego i trębacza Avishaia Cohena inspirowanego standardami jazzowymi, które wyszły spod ręki polsko-żydowskich kompozytorów.

reklama

Miłośnikom tańca polecamy spektakl Nesting / Gnieżdżenie, który przygotował izraelski choreograf Idan Cohen z zespołem Krakowskiego Teatru Tańca, zaś osoby ceniące oryginalne interpretacje zapraszamy na spacery POLIN404. Hakowanie wystawy, by zapoznać się z interwencjami artystycznymi w przestrzeni wystawy stałej, realizowanymi przez współczesnych polskich muzyków i artystów multimedialnych. Czy opowiedzą oni swoją historię Polin? Muzeum od niecodziennej strony będzie można również zobaczyć podczas kameralnych spacerów z nietypowymi przewodnikami – pracownikami różnych działów, którzy opowiedzą o swoich ścieżkach w muzeum i przemianach, które w nim obserwują.

Zjawisko przemiany będzie nurtem przewodnim szeregu spotkań i warsztatów. Przedstawiciele czołowych europejskich instytucji kultury odpowiedzą na pytanie czy przemianę (zwłaszcza całych społeczeństw) można zaprojektować. Podczas warsztatów dla młodzieży i dorosłych zajmiemy się niełatwym do wyjaśnienia nastolatkom procesem zmiany systemu w Polsce po 89 roku a także tym, czym właściwie jest tożsamość.

Każdego dnia święta Made in POLIN będziemy oglądali filmy wybrane w otwartym konkursie internetowym, które stały się impulsem do niezwykłych przemian naszych gości. Codziennie będziemy mogli również podziwiać niezwykłe portrety Krzysztofa Gierałtowskiego.

W niedzielę, wraz z krytykiem kulinarnym i podróżnikiem Robertem Makłowiczem, wyruszymy
w smakową podróż do dawnej Rzeczpospolitej. Podczas słodkiej uczty i rozmów będziemy szukać wpływów różnych kultur na współczesną kuchnię polską. Jakie smaki przetrwały, a jakie zostały utracone bezpowrotnie?

Cykl wydarzeń zakończy realizowane na żywo słuchowisko z udziałem Roberta Więckiewicza. Spektakl w reżyserii i adaptacji Krzysztofa Czeczota oparty będzie na utworze Franza Kafki
pt. „Przemiana”.

W ramach Made in POLIN przyznamy także po raz pierwszy Nagrodę Polin. Wyróżnienie to otrzyma osoba lub instytucja, która poprzez swoje działania chroni pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczynia się do budowania szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i Świata.

Pełen program święta na stronie

Koncepcja i koordynacja programowa: Karolina Sakowicz