Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Caravana Banda
Caravana Banda
19 listopada 2015 in Kultura by Monika Stachura

Magda Navarrete i Caravana Banda. Bałkańskie party

Czy da się połączyć bolera z rytmami bałkańskimi? Na dodatek dodać jeszcze muzykę z Kurpiów i zrobić to w Polsce? Tak! Magda Navarrete realizuje pomysły, które innym nawet nie przyszłyby do głowy. Jej „Caravana Banda” zadudni w piątek 20 listopada na deskach Teatru Syrena.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ostatnio mówiła Pani o planowanej fuzji muzyki latynoskiej z bałkańską i stało się…

Tak! I to bardzo szybko. To jest ten moment, kiedy artystycznie mogę powiedzieć: Mam to! „Caravana Banda” to swoista klamra muzyczna, którą zamykam poszukiwania muzyczne, zataczając ciekawe koło. Muzyka latynoska, czyli moje bolera, tanga, samby poprzez hiszpańskie pieśni południa, czyli flamenco, były i są mi latarnią morską w muzyce. One wyznaczają rytm, puls i drogę, w nich odnajduję lirykę i poruszenie. Ale muzyka bałkańska to od wielu lat fascynująca mnie strona południa Europy. Muzyka, która przenika aż do trzewi. A do tego udało mi się wpleść elementy polskiego folkloru… I tak zawitały do programu koncertu melodie z Kurpiów. Ale to wszystko miesza się i krzyżuje tak naturalnie, że ja to właściwie tylko obserwuję, a tworzy się samo (śmiech)

Na czym dokładnie polega fuzja w projekcie „Caravana Banda” ? Jak to się wszystko zaczęło?

Zespół stworzyłam dwa lata temu wspólnie z czeskim muzykiem Tomasem Prusą, który przez wiele lat tworzył kultowy w Czechach zespół Vltava. Spotkaliśmy się przypadkiem na południu Polski, w EtnoChacie, gdzie ja właśnie kończyłam swoją trasę koncertową, a jego orkiestra dęta zaczynała swoją. I tak: dosłownie i w przenośni wpadliśmy na siebie. A wiadomo, przypadków nie ma! Chłopaki spontanicznie wyciągnęli z pokrowców „trąby” różnych wielkości i zaczęli trąbić, dudnić, grać. I ukradli moje serce na zawsze. Teraz jesteśmy nie tylko zespołem, ale też czymś w rodzaju polsko-czeskiej rodziny, tworząc razem naprawdę bardzo ciekawą muzykę.

Podobno czekają was międzynarodowe podboje?

Zainteresował się nami wielki brazylijski producent Alê Siqueira i zaproponował wspólną pracę na naszym pierwszym albumem. Nasza „epka” trafiła do niego poprzez moich brazylijskich znajomych i kilka dni później napisał sam Alê! Producent największych latynoskich gwiazd, które znam i podziwiam od lat. Są wśród nich Marisa Monte, Tribalistas, Mayra Andrade. Zatem jedziemy do Brazylii! Po wielu muzycznych naradach mogę zdradzić, że muzycznie będziemy mieszać rytmy, melodie z różnych stron Europy, zaśpiewam nie tylko po hiszpańsku i portugalsku, ale też po rumuńsku, albańsku, czesku i oczywiście w polskiej kurpiowskiej gwarze, z czego bardzo, ale to bardzo się cieszę.

W Polsce muzyka bałkańska nieodłącznie kojarzy się z Bregovićem i Kusturicą. Czy to dla Pani jakaś inspiracja?

Tak i nie. Tak, bo dużo dobrego zdarzyło się dla muzyki bałkańskiej po filmach Kusturicy i płytach Bregovića. Myślę, że każdemu ta muzyka coś robi w serce (śmiech). Ale Bregović ograniczył też naszą wiedzę o muzyce bałkańskiej i ludzie powtarzają te melodie, myśląc, że to jego zasługa, podczas gdy on tak naprawdę „wziął na tapetę” folklor bałkański, który jest dużo bardziej interesujący i szeroki niż te kilka piosenek. Ale wiadomo – nie ma to jak „Kalashnikov” i na naszym koncercie, który zagramy w warszawskim Teatrze Syrena w najbliższy piątek 20 listopada o godz. 19:00, też go nie zabraknie!

Natura nie znosi próżni, a Pani natura szczególnie. Zatem co dalej?

„Caravana Banda” i tylko ona (śmiech). Plany są mocno międzynarodowe, ale nie chcę zapeszać, więc na razie życzę sobie samej dużo kreatywności, wytrwałości, wewnętrznej siły i skupienia. Oczywiście z dozą szaleństwa i przytupem, który uwielbiam „wyprawiać” w moich czerwonych bucikach.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI