Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

21 października 2015 in Kultura by redakcja

Manuela Gretkowska, Piotr Pietucha: „Miłość klasy średniej”

„Miłość klasy średniej” Manueli Gretkowskiej i Piotra Pietuchy to druga wspólna książka tych autorów po wydanych dwanaście lat temu „Scenach z życia pozamałżeńskiego”. Tak jak w przypadku poprzedniego tytułu, „Miłość klasy średniej” również zawiera dwie mikropowieści – „Kalifornię” M. Gretkowskiej i „Domino” P. Pietuchy. Wspólnym mianownikiem obu utworów jest temat kryzysu w związku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Premiera 21.10.2015
Wydawnictwo Świat Książki

Miłość to nie to, co się komuś zdaje, tylko to, co jest.
– Manuela Gretkowska, „Kalifornia”

Sama miłość to za mało. Trzeba się czuć z jej powodu dobrze, nie tylko cierpieć.
– Piotr Pietucha, „Domino”

90095829 milosc klasy sredniejMęsko-damski (a raczej damsko-męski) dwugłos o istocie miłości? Trudno o lepszy pomysł, by nikt z czytelników nie miał poczucia najmniejszego fałszu, bo przecież kobieta nigdy nie będzie czuła tak jak mężczyzna i na odwrót. A jednak trudno przyjąć, że dwie świetne mikropowieści znanej pisarki i jej męża, psychologa, ograniczają się do ich punktów widzenia. Przeciwnie: mąż bohaterki „Kalifornii”, cierpiący na sugestywnie opisany syndrom DDA – dorosłego dziecka alkoholika – to jedna z najbardziej wyrazistych postaci, jakie stworzyła Gretkowska, a zaskakująco wszechstronnym wizerunkom Moniki i Joanny z „Domina” przyklaśnie każda czytelniczka.

Do tytułowej Kalifornii udaje się Maria, pisarka powieści historycznych, na roczne stypendium doktoranckie. Towarzyszy jej jedenastoletnia córka Lula. Od poznania Ameryki i samego Berkeley, gdzie zamieszkują, ważniejsza jest jednak ucieczka od ukochanego – i znienawidzonego, a przecież wciąż darzonego miłością – męża i ojca ich córki. Uciekając przed największym kryzysem w małżeństwie, Maria przygląda się nowopoznanym parom w Berkeley, m.in. Jasiowi i jego żonie Tabicie, umierającej na raka. – Nie ma szczęśliwych par, są tylko pary, które szczęśliwie przeszły kryzys, pierwszy, drugi… – mówi jej znajomy Kevin.

W uczuciowym kryzysie pogrążają się też dwie pary z „Domina”: scenarzysta filmowy Mateusz i jego żona Monika oraz spotkany po latach jego kolega z wojska, Adam, żyjący z partnerką Joanną. Mimo, że wszyscy są dojrzałymi ludźmi w średnim wieku „po przejściach”, nie radzą sobie w trudnej sytuacji: czy gdyby nie spotkali się wspólnie, nie doszłoby do pewnych dramatycznych zdarzeń, czy jedynie w ten sposób zostały tylko przyspieszone? „Cała ich czwórka spleciona tajemnymi nićmi. To nie może być przypadek. Jeden nieostrożny ruch przewraca kostkę domina, wali się cała konstrukcja – pisze autor. Mikropowieść Pietuchy, dynamiczna, zwarta, a zarazem pełna iście bergmanowskiej wnikliwości w badaniu ludzkiego wnętrza, jest też bezkompromisową opowieścią o współczesnej Polsce i Polakach.

Czy w tym wszystkim chodzi o miłość? – pyta Pietucha. – A może języczkiem u wagi jest jej brak? Chłód serca i głowy, rozum wzajemnego szacunku. To o wiele stabilniejszy grunt dla bliskości.

Gretkowska zdaje się to potwierdzać. Miłość – przypomina – jest zbrodnią doskonałą. Ofiara pokazuje, gdzie zadać cios, by nie zostawić śladu, i z przywiązania prosi o więcej. Nie ucieka przed mordercą. Tęskni i spodziewa się, że jej nie opuści do śmierci.

Wydawcą książki „Miłość klasy średniej” jest Świat Książki.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI