„Modna i już! Moda w PRL” w Muzeum Narodowym w Krakowie

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Dziesiątki ubiorów zaprojektowanych prezentowanych na wystawie dowodzą zwycięstwa kreatywności Polek nad szaroburą ofertą peerelowskich sklepów odzieżowych.


„Modna i już! Moda w PRL” to opowieść o poszukiwaniach stylu w szaroburej rzeczywistości. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie potrwa do 17 kwietnia 2016.

reklama

„Modna i już! Moda w PRL” to wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W muzeum znalazła się odzież codzienna a także kreacje wybitnych projektantów. Wystawa pokazuje, jak trudne i ważne było bycie modną w PRL-u. Polki z determinacją podążały za trendami, a inspiracje starały się czerpać przede wszystkim z zachodniej prasy zdobywanej spod lady w salonach KMPiK i zagranicznych filmów. Kobiety chciały być modne, chociaż w szarej rzeczywistości pustych półek sklepowych nie było to łatwe. Dziesiątki ubiorów zgromadzonych na wystawie dowodzą wielkiej kreatywności i przedsiębiorczości. Te cechy kojarzą się obecnie przede wszystkim z biznesem lub celebrytkami, tymczasem nasze mamy i babki musiały się nimi wykazywać na co dzień. Dzisiejsze zabawy i eksperymenty ze stylem vintage wprowadzają dawne projekty do bieżącego krwiobiegu mody i nadają im aktualne znaczenia.

Uzupełnieniem wystawy są liczne wydarzenia towarzyszące: warsztaty dla dzieci i dorosłych, lekcje muzealne, wykłady i oprowadzania kuratorskie. Kompletny program tutaj.

document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');